Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Gilly Macmillanová - Dokonalá

27. května 2018 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Když jsem se dozvěděla, že Dokonalá vyjde, moc jsem se na knížku těšila. Autorčina prvotina - Spálená obloha, se mi moc líbila, takže jsem neváhala a koupila si její další titul. Ze Spálené oblohy, jsem byla doslova nadšená, v případě Dokonalé v prorovnání s předchozí knihou, spíš zklamaná. Přesto si myslím, že si i tato kniha zaslouží recenzi.Pro všechny, kteří ji znají, je Zoe Maiseyová dokonalá. Stejně tak i zbytek rodiny. Zoe má spolu se svým nevlastním bratrem hudební nadání, nevlastní otec je úspěšný podnikatel a její matka perfektní manželka. Jenže tahle na první pohled dokonalá rodina, skrývá tajemství - před pár lety, Zoe zavinila autonehodu. V současnosti dochází k další tragédii - její matku naleznou mrtvou. Takto by se dala popsat anotace, která se mi líbila, přesto mám z knihy rozporuplné pocity.
Příběh se odehrává během dvou dnů a začíná koncertem Zoe a jejího nevlastního bratra Lucase. Na první pohled tato rodina na čtenáře působí spořádaně. Koncert probíhá poklidně až do chvíle, kdy se v kostele objeví muž, stropí scénu a vystoupení je přerušeno. Tento muž má totiž něco společného se Zoeinou minulostí - je otcem dívky, která zemřela při autonehodě. Během čtení se tak vracíme v čase o několik let dříve - dozvíme se, jak k nehodě došlo a jeké následky má pro Zoe a zbytek rodiny. A pak - o půlnoci - je Zoeina matka nalezena mrtvá...
Musím uznat, že kniha je skvěle napsaná - autorčin styl psaní je čtivý, i díky krátkým kapitolám, se Dokonalá čte celkem rychle. Navíc je vyprávěná z pohledu více postav, takže máme možnost nahlednout na současnost i minulost z několika úhlů pohledu, přesto pro mě kniha nebyla tak napínavá, jak je to slíbeno na obálce - z mého pohledu je to spíše poklidné čtení. První polovina knihy se vlekla - na mě byla moc natažená, druhá polovina je místy trošku lepší, přesto jsem čekala trošku víc napětí.
Velmi dobrá je také psychologie postav. Ač je hlavní hrdinkou Zoe, autorka nezanedbala ani ostatní hrdiny knihy. Autorka ve své knize zpracovává téma viny, kterou si nese každá z postav a ztráty - ztráty blízkého člověka, sebevědomí, nebo šance na normální život. V románu se také dočteme o podobách týrání - domácí násilí, šikana, slovní i fyzická napadení.
Přesto jsem od knihy očekávala víc - chybělo mi tam napětí, které, jak už jsem zménila, slibuje obálka. Také jsem se do knihy nemohla začíst - pořád jsem doufala, že se to zlepší, ale ono se tak nestalo - celý příběh byl spíše klidný, druhá polovina byla o něco lepší, přesto to tu první polovinu nezachránilo. Snad jen díky tomu, že jsem chtěla vědět, jak to dopadne a díky stylu psaní, se mi knížku nakonec podařilo přečíst - nerada odkládám rozečtené knihy, ale tady jsem to málem v polovině udělala. Mohla bych pokračovat dál v tom, co mi přišlo nedotažené, ale nerada bych snad prozradila něco z děje.
Na knihu jsem se moc těšila, protože její anotace zněla pěkně, v konečném výsledku jsem však zklamaná. Mě osobně kniha neurazila, ale ani nenadchla. Hodnotím ji třemi hvězdičkami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama