Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Květen 2018

Návštěvnost 342 - 345

31. května 2018 v 8:30 | Nikinka |  Návštěvnost blogu
Poslední návštěvnost za celý další uplynulý rok blogu. Děkuji za přízeň. Moc si toho vážím.


Pondělí: 7
Úterý: 14
Středa: 10
Čtvrtek: 8
Pátek: 7
Sobota: 1
Neděle: 11
Celkem: 58


Pondělí: 8
Úterý: 5
Středa: 8
Čtvrtek: 9
Pátek: 4
Sobota: 3
Neděle: 9
Celkem: 46


Pondělí: 1
Úterý: 8
Středa: 8
Čtvrtek: 8
Pátek: 6
Sobota: 1
Neděle: 0
Celkem: 32


Pondělí: 5
Úterý: 0
Středa: 8
Čtvrtek: 9
Pátek: 5
Sobota: 1
Neděle: 7
Celkem: 35

Blog a jeho osmý rok

29. května 2018 v 8:30 | Nikinka
Dnes je tomu přesně osm let, co jsem založila tento blog. Před osmi lety by mě ani nenapadlo, že se dostanu tak daleko.

Vím, že svůj blog za poslední dva roky zanedbávám víc, než tomu bylo, když jsem chodila do školy. Bohužel na psaní nemám tolik času, kolik bych chtěla, během těch dvou let odešla moje milovaná Betynka - přesněji téměř dvou let a přišel další pejsek, kterému jsem věnovala celé dny a aktuálně se dělím o notebook se sestrou, takže toho času moc není, ale snažím se, aby tady nebylo prázdno úplně.

Za dobu své existence, blog prošel změnami, bez kterých by asi nebyl a díky kterým jsem zase dostala chuť psát a těším se na každý článek, který napíšu. Na každou recenzi, ač v posledních letech nejsou moc pravidelné. Těší mě, když vidím, že moje články někdo čte a třeba nechá i komentář - to je pro mě velmi důležité, abych mohla pokračovat. Také jsem do blogu dala kus sebe, ač jej nepovažuji za osobní deníček - jsou věci, o kterých bych veřejně nikdy nepsala a nenapíšu, ale za poslední dva roky, se dá říct, že jste se mnou "prožili" všechny moje starosti a radosti - vždy říkám, že Argo, je to největší štěstí v největším neštěstí. O něco jsem přišla, ale něco mi to dalo. A jsem za to ráda. Je to zlato!

Více smajlíků ke stažení

Chci poděkovat všem za přízeň, za to, že se vracíte - pokud tomu tak je. Jsem ráda, že sem i po těch letech někdo nahlédne, ať už je to pravidelně, občas nebo náhodou. Těší mě, že mám stále pro koho psát.
Děkuji všem čtenářům, kteří můj blog navštěvují a těším se na další společný rok. Mám vás ráda,

Vaše Nika

Gilly Macmillanová - Dokonalá

27. května 2018 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Když jsem se dozvěděla, že Dokonalá vyjde, moc jsem se na knížku těšila. Autorčina prvotina - Spálená obloha, se mi moc líbila, takže jsem neváhala a koupila si její další titul. Ze Spálené oblohy, jsem byla doslova nadšená, v případě Dokonalé v prorovnání s předchozí knihou, spíš zklamaná. Přesto si myslím, že si i tato kniha zaslouží recenzi.Pro všechny, kteří ji znají, je Zoe Maiseyová dokonalá. Stejně tak i zbytek rodiny. Zoe má spolu se svým nevlastním bratrem hudební nadání, nevlastní otec je úspěšný podnikatel a její matka perfektní manželka. Jenže tahle na první pohled dokonalá rodina, skrývá tajemství - před pár lety, Zoe zavinila autonehodu. V současnosti dochází k další tragédii - její matku naleznou mrtvou. Takto by se dala popsat anotace, která se mi líbila, přesto mám z knihy rozporuplné pocity.
Příběh se odehrává během dvou dnů a začíná koncertem Zoe a jejího nevlastního bratra Lucase. Na první pohled tato rodina na čtenáře působí spořádaně. Koncert probíhá poklidně až do chvíle, kdy se v kostele objeví muž, stropí scénu a vystoupení je přerušeno. Tento muž má totiž něco společného se Zoeinou minulostí - je otcem dívky, která zemřela při autonehodě. Během čtení se tak vracíme v čase o několik let dříve - dozvíme se, jak k nehodě došlo a jeké následky má pro Zoe a zbytek rodiny. A pak - o půlnoci - je Zoeina matka nalezena mrtvá...
Musím uznat, že kniha je skvěle napsaná - autorčin styl psaní je čtivý, i díky krátkým kapitolám, se Dokonalá čte celkem rychle. Navíc je vyprávěná z pohledu více postav, takže máme možnost nahlednout na současnost i minulost z několika úhlů pohledu, přesto pro mě kniha nebyla tak napínavá, jak je to slíbeno na obálce - z mého pohledu je to spíše poklidné čtení. První polovina knihy se vlekla - na mě byla moc natažená, druhá polovina je místy trošku lepší, přesto jsem čekala trošku víc napětí.
Velmi dobrá je také psychologie postav. Ač je hlavní hrdinkou Zoe, autorka nezanedbala ani ostatní hrdiny knihy. Autorka ve své knize zpracovává téma viny, kterou si nese každá z postav a ztráty - ztráty blízkého člověka, sebevědomí, nebo šance na normální život. V románu se také dočteme o podobách týrání - domácí násilí, šikana, slovní i fyzická napadení.
Přesto jsem od knihy očekávala víc - chybělo mi tam napětí, které, jak už jsem zménila, slibuje obálka. Také jsem se do knihy nemohla začíst - pořád jsem doufala, že se to zlepší, ale ono se tak nestalo - celý příběh byl spíše klidný, druhá polovina byla o něco lepší, přesto to tu první polovinu nezachránilo. Snad jen díky tomu, že jsem chtěla vědět, jak to dopadne a díky stylu psaní, se mi knížku nakonec podařilo přečíst - nerada odkládám rozečtené knihy, ale tady jsem to málem v polovině udělala. Mohla bych pokračovat dál v tom, co mi přišlo nedotažené, ale nerada bych snad prozradila něco z děje.
Na knihu jsem se moc těšila, protože její anotace zněla pěkně, v konečném výsledku jsem však zklamaná. Mě osobně kniha neurazila, ale ani nenadchla. Hodnotím ji třemi hvězdičkami.

Florence + The Machine - Hunger

23. května 2018 v 13:37 | Nikinka
Už 29. června se fanoušci Florence And The Machine, dočkají vydání nového alba, které se bude jmenovat High As Hope. I já jsem si Florence zamilovala a první dvě písně, které můžeme slyšet, jsou přesně takové, jak jsem čekala. Takže se moc těším na zbytek.Novinky v mé knihovně - březen, duben

16. května 2018 v 16:42 | Nikinka
Pokud si pamatujete, v březnu jsem na svém blogu psala o dlouho očekávané knize - Do posledního dechu. Sama jsem krom této krásky, kterou právě čtu - doslova ji hltám, neměla v plánu nic kupovat, pak ovšem přišla má sestra s Povídkami Marka Twaina, za které jí tímto ještě jednou moc děkuji.
V dubnu mi zase udělala radost maminka knížkou Někdo cizí v domě, která se snad spolu s Povídkami brzy dočká přečtení. No na nakonec jsem si do čtečky koupila Pána hor IV. - na knihu jsem zvědavá.


Mark Twain - Povídky

Výbor povídek od slavného otce americké literatury

Mark Twain (1835-1910) byl především průkopníkem humoristické literatury v Americe. Sám se zdráhal jím být, neboť humr byl vnímán jako nižší forma psaní. Tomuto žánru se však svým temperamentem nemohl vyhnout. Jeho styl nemná obdoby. William Faulkner ho právem označil za "otce americké literatury". Do této sbírky v kongeniálním překladu Františka Fröhlicha je zařazena povídka, kterou se "největší americký humorista všech dob" proslavil - "Proslulý žabí skokan z Calaverského okresu". Nechybí tu ani mnohokrát zfilmovaná klasika "Milionová bankovka" či "Uloupený bílý slon", který si to na útěku hasí městečky v New Jersey.


Shari Lapena - Někdo cizí v domě

V téhle útůlné čtvrti spokojených domovů zůstávají nebezpečné lži uzavřeny za dveřmi...

Shari Lapena, autorka thrilleru roku 2017 Manželé odvedle, přichází s dalším rodinným dramatem plným tajemství a nečekaných zvratů, které nikdy nepřestanou překvapovat.

Karen a Tom Kruppovi jsou šťastní - vzali se teprve nedávno a vlastní nádherný dům poblíž New Yorku. Jednoho dne se Tom vrátí domů a zjistí, že Karen zmizela - její auto je pryč a zdá se, že odjela ve spěchu. Nevzala si dokonce ani kabelku, telefon, doklady. Krátce nato se Tom dozví, že Karen měla nehodu a leží v nemocnici s otřesem mozku a ztrátou paměti. Po čase se Karen, odhodlaná vyléčit se a zapomenout, vrací s Tomem domů. Ale zdá se, že se tam něco změnilo. Něco není v pořádku. Někdo tam byl. Někdo cizí.
Jenže v tomhle domě je každý cizí. Každý má něco, co by podle něj mělo zůstat skryto. Něco, kvůli čemu by raději vraždil, jen aby si to mohl nechat pro sebe...


Hana Marie Körnerová - Pán hor IV.

Sebastianova jediná dcera Christina je samostatná dívka vychovaná v duchu nové doby, hýčkaná rodinou a střežená pěti bratry. Ani ti ji však nedokážou uchránit nepříjemného zážitku, který obrátí její život naruby.
Christina se snaží najit ztracenou rovnováhu, odjíždí jako ošetřovatelka do Indie. Život v koloniích jí však nepřináší to, co hledala. Je dcerou svého otce. Divoká krev Pánů hor ji žene do nových dobrodružství, vášnivých lásek i tvrdých střetů s okolím. Po návratu do Francie nachází zcela jiný svět, v němž si znovu musí vybudovat svoje místo. Je chladnokrevná, rozhodná a zocelená životem v drsných podmínkách. Jedinou její slabostí je dospívající syn Gilbert, který má ještě tvrdčí hlavu než ona sama. I Gilbert hledá nová, mnohdy střeštěná dobrodružství. Nejlepším společníkem a přítelem je mu bratranec Maxmilián de Braie. Ovšem jen do chvíle, kdy mezi ně vztoupí dívka, kterou celá léta odmítali brát na vědomí...


Robert Bryndza - Do posledního dechu

13. května 2018 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Není to tak dávno, co jsem psala recenzi na knihu Temné hlubiny a už píši další. Jedná se již o čtvrtý díl se sympatickou inspektorkou, kterou jsem si oblíbila. Pokud jsem někdy byla při čtení předchozí knihy nervózní, pak to nebylo nic ve srovnání s dalším čtením. Knihu Do posledního dechu, budete číst dokud vám nedojde dech, protože je tak napínavá, že vás nenechá vydechnout.V kontejneru je nalezeno tělo mladé dívky. Erika Fosterová je na místě jako první, případ ovšem nespadá do její kompetence. Nejdřív si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se pouští rovnou do práce.
Brzy vychází najevo, že tato dívka není jediná... Neznámý pachatel - nejspíš sériový vrah - láká mladé a naivní dívky na schůzky a skrývá se za falešnými profily na Facebooku. Nezanechává po sobě žádné stopy, ani důkazy... Eriku čeká opravdu náročný případ.
Možná vás zajímá, co autor může nabídnout - psát knihy na pokračování je těžké a já už jsem se několikrát přistihla, že v mnoha případech jsou dobré tak první tři knihy a v dalších to postupně upadá. V případě Roberta Bryndzy, tomu tak není - minulou knihou, mě velmi překvapil. A nebylo tomu jinak ani tentokrát. Avšak v tomto případě je to trochu jiné.
V knize Do posledního dechu je vrah zvlášť brutální. Tuto postavu se autorovi podařilo vykreslit velmi dobře - dokonalý vrah, který ve vás zanechá spoustu negativních emocí. Krom toho ukazuje, jak nebespečné mohou být sociální sítě - dávejte pozor, co a s kým sdílíte. Nikdy nevíte, kdo vás sleduje.
I trojice sympatických detektivů prochází vývojem. Jsou vřelejší a vtipnější. Díky tomu je hrůza vrahových činů ještě děsivější. Avšak největší změnou prošla Erika.
Stejně pilně si dal záležet na postavě vraha. Ten je odhalen stejě jako tomu bylo v případě knihy Noční lov v průběhu knihy, avšak příběhu to nijak neubírá na napětí až do poslední stránky.
Knize nechybí drama, barvitost a napětí - tentokrát jsem byla opravdu velmi nervózní. Musím také znovu pochválit styl autorova psaní, humor, který knihu odlehčí a také um vytvořit tak věrohodné postavy. Knihu hodnotím plným počtem hvězdiček a vřele doporučuji.

Návštěvnost 338 - 341

9. května 2018 v 15:50 | Nikinka |  Návštěvnost blogu
Moc děkuji všem, kteří navštěvují tento blog.


Pondělí: 7
Úterý: 7
Středa: 8
Čtvrtek: 8
Pátek: 13
Sobota: 9
Neděle: 8
Celkem: 60


Pondělí: 2
Úterý: 7
Středa: 7
Čtvrtek: 4
Pátek: 7
Sobota: 2
Neděle: 1
Celkem: 30


Pondělí: 6
Úterý: 0
Středa: 3
Čtvrtek: 2
Pátek: 2
Sobota: 3
Neděle: 9
Celkem: 25


Pondělí: 1
Úterý: 0
Středa: 3
Čtvrtek: 0
Pátek: 0
Sobota: 2
Neděle: 1
Celkem: 7

Hana Marie Körnerová - Pán hor III.

6. května 2018 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Když čtu knižní série, většinou bývám od třitího dílu a výše zklamaná. V případě Pána hor, se jedná o historickou rodinnou ságu, kde se nachází opravdu velké množství romantiky - na můj vkus až moc - na druhou stranu se mi velmi pěkně čte a to množství romantiky, vyrovná napínavá linka v ději, která je v případě Pána hor III., zatím nejlepší. Děj je rozdělen do dvou částí a knihu jsem přečetla zatím nejrychleji.MICHÉLE

Sebastian odjíždí do Itálie, aby našel svou adoptivní dceru Olivii. Najde ji nešťastnou u jejího starého nanžela, za kterého ji provdala její matka Eugénie. Sebastian by rád s Oliviiným manželem projednal vše kolem dědictví po matce, ovšem než tak stačí učinit, starý hrabě umírá. Olivie je bohatou vdovou, která si jde tvrdě za svým - vyzná Sebastianovi lásku a svede ho - ne že by se nějak bránil. Je okouzlen Itálií a vzpomínkami na mádí a s Olivií několik měsíců udržuje milostný poměr. Nakonec se rozhodne ji znovu provdat...
Když se o nevěře dozvídá Sylivie, Sebastian opouští Černý hrad a stěhuje se na usedlost, kde jeho žena dříve žila se svým otcem. Aby toho nebylo málo, Olivie vážně onemocní. Protože druhý Oliviin manžel rovněž umírá, Christian a Lucien se rozhodnou, že se o ni postarají a spolu s její společnicí Michéle unášejí Olivii ze Sebastianova dosahu. Michéle se o Olivii vzorně stará, raduje se ze schůzek s Lucienem a bojí se Christiana, který si Olivii vzal, aby ji chránil. Avšak i Christian je po čase okouzlen maladičkou Michéle...
První část knihy se mi moc líbila. Ne, že bych souhlasila s tím, co Sebastian udělal - za to jsem ho odsuzovala, ale za své činy zaplatil. První část knihy je hezky vyvážená romantikou mezi Lucienem, Michéle a Christianem.SEBASTIAN A SYLVIE

Olivie zemřela na následky nehody, zlí lidé v okolí - zváště lékař, který ji po nehodě ošetřoval - šíří lži, že se chtěl Christian své ženy zbavit. Christian je obviněn, naštěstí mu svým svědectvím pomůže Michéle. Všem je jasné, že o mladou dívku, mají zájem oba bratři - pro kterého z nich se rozhodne?
Časem dojde ke smíření Sebastiana a Sylvie a také k požáru Černého hradu.
I tato čás knihy se mi líbila. Držela jsem palce bratrům de Braie, dívčino srdce však mohl získat jen jeden. Sebastian na sobě zapracoval - konečně začal myslet také na ostatní.
Knížka jako celek, se mi moc líbila - opět si zasluhuje plný počet hvězdiček. Moc se těším na čtvrté pokračování.

Brzy na knižních pultech

2. května 2018 v 17:07 | Nikinka
I v květnu se můžeme těšit na spoustu knih. Co vychází?


Pokud se vám líbil kniha Marťan, pak už jistě čekáte na autorovu novinku - Artemis. Bohužel se ke mně ještě nedostal Panský dům, ale Panský dům a jeho dcery, mě podle anotace zaujal. Mám rodinné ságy ráda, takže bych si obě ráda přečetla. Příznivce Johna Greena - já mezi ně rovněž patřím, jistě potěší novinka Jedna želva za druhou. Jsem na autorovu novinku velmi zvědavá! Zajímavá by mohla být také kniha Toto všechno ti dám.
Také thriller Nepouštěj se mé ruky vypadá zajímavě.
Strach by mohl bavit příznivce napětí.
Historický román Madona z hor, mě zaujal svou anotací
Možná se někomu bude líbit detektivka Hořká sezona.
Porušený slib, je tu pro příznivce společenských románů. Vězeň času možná také někoho osloví.
Kniha Šťastně až na věky, může zaujmout příznivce literatury pro mládež. Pokud zrovna nevyhledáváte knihy pro mládež, možná se vám zalíbí kniha Žij, dokud to jde.
Mám ráda historické romány - kniha Sezdány válkou, mě zaujala svou anotací.
Příznivcům napínavých knih se možná bude líbit Zlý vlk.
Fanoušky Joy Fieldingové jistě potěší už čtvrté vydání knihy Ta druhá. Pokud vám chybí v knihovně, můžete se na ni těšit.
Zajímavý může být také společenský román Co neodvál ani čas.Andy Weir - Artemis

Kniha by měla vyjít: 2.5.2018

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti - napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci.
Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu - zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít...


Anne Jacobsová - Panský dům a jeho dcery

Kniha by měla vyjít: 2.5.2018

Marie a Paul Melzerovi si užívají rodinného života, ale jejich štěstí netrvá dlouho. Vypukla první světová válka a muži narukují na frontu.
Paul jako dědic průmyslnické rodiny je zpočátku zproštěn vojenské povinnosti, neboť je potřebný doma jako odborník v továrně. Jenže i on posléze dostane povolávací rozkaz - a právě v den, kdy Marie porodí jejich dvojčata.
Marie se však nezalekne žádné překážky. Brzy pochopí, že je na tom melzerovská textilka špatně, a pustí se do boje za zachování rodinného dědictví. Její pomoc potřebují i obě švagrové Kitty a Elisabeth.
Později ale dostane zlou zprávu, že Paul padl do zajetí. A záhy nato se objeví jeho přítel, elegantní Ernst von Klippstein, který čím dál víc vyhledává její blízkost...


John Green - Jedna želva za druhou

Kniha by měla vyjít: 2.5.2018

Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého milionáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy, se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování.
Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou studentkou a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit...

Dlouho očekávaný návrat úspěšného autora bestsellerů Johna Greena, v němž se inspiroval svými vlatními zkušenostmi s mentální poruchou.


Dolores Redondová - Toto všechno ti dám

Kniha by měla vyjít: 2.5.2018

Mezinárodní bestseller o tajemstvích a lžích jednoho muže, které přivedou jeho partnera do podivného domu plného cizinců...

Když se spisovatel Manuel Ortigosa dozví, že jeho manžel Álvaro zemřel při dopravní nehodě, je to pro něj zdrcující zpráva. Ale není poslední. Po příjezdu do Galicie, kde Álvaro zemřel, zjistí, že policie případ rychle uzavřela jako tragickou nehodu. Tam se také dozví, že Álvaro před ním skrýval tajemství a že muž, s kterým žil patnáct let, není tím, za koho ho považoval.

Snaha odhalit Álvarovu minulost Manuela zavede až do srdce jedné z nejmocnějších galicijských rodin, která si přísně střeží své soukromí. Za zdmi jejich zlověstného zámku je Manuel jen nevítaným a nepřátelským vetřelcem. Nečekaně však získá dva spojence: tvrdohlavého a podezíravého policistu a Álvarova přítele - a zpovědníka - z let semináře. Společně skládají střípky z Álvarovy minulosti a jeho dvojího života, aby odhalili pravdu o jeho záhadné smrti.

Nicméně ve stínu šlechtických privilegií Manuel odhalí síť korupce a zrady, která se pro něj může stát osudovou pastí, stejně jako se jí stala pro muže, kterého miloval.

Náhlá smrt, temné rodinné tajemství a hledání pravdy v srdci legendární země.


Michel Bussi - Nepouštěj se mé ruky

Kniha by měla vyjít: 3.5.2018

Napětí, dlouho plánovaná pomsta a vzrušující zvraty. Francouzský thriller ověnčený řadou ocenění.

Slunce, palmy tyrkysové vody oceánu, ostrov Réunion a mladý pár s šestiletou dcerkou na dokonalé dovolené. Ta se ale brzy změní v noční můru, když Liane zničehonic zmizí a nechá za sebou jen rozházený pokoj. Její manžel Martial nejprve spolupracuje s policií, ale pak se i s dcerou dává na útěk. Z truchlícího manžela se v očích policie rázem stává hlavní podezčelý a hon na domnělého vraha a únosce dcery začíná.Dirk Kurbjuweit - Strach

Kniha by měla vyjít: 4.5.2018

Rodina je všechno.
Tak co kdyby tu vaši terorizoval soused - člověk, který si nedá říct a jehož činy jsou s každým uplynulým dnem nevyzpytatelnější a děsivější? A ti, od nichž byste čekali pomoc - policie, váš advokát - s tím nic nezmůžou?
Začnete se bát od své rodiny odejít. A přitom jste už vyčerpali všechny možnosti, jak ji ochránit.
Nebo snad nevyčerpali?

Každý z nás se může stát vrahem...


Elise Valmorbida - Madona z hor

Kniha by měla vyjít: 7.5.2018

"Vydržet hladovění je stejně důležité jako uměnt uvařit noky."
Maria Vittoria, hrdinka knihy

Velkolepě vylíčený životní příběh Marii Vittorii začíná na počátku dvacátých let dvacátého století v italských horách, kde drsná dřina a neochvějná víra utvářejí celý lidský život. Žena, která se neprovdá, je považována za méněcennou. I Maria se bála, že zůstane starou pannou, ale když už se v pětadvaceti vzdala všech nadějí, přivedl jí otec z námluv manžela. Po svatbě se přestěhovali do vesnice v podhůří a otevřeli si obchod, Maria pečuje o čtyři děti a má se pořád co otáčet.
Drsné dřině je uvyklá od dětství, ale nástup fašismu a války vrhne na její život temný stín. Uživit rodinu je stále těžší, jídla je málo a drsné válečné zimy jsou k nepřečkání. Lidem se najednou nedá důvěřovat, z přátelských sousedů se stávají zrádci, bratranec se dal k fašistům a zneužívá nově nabytou moc, ve dveřích obchodu se střídají nacisté s partyzány a všichni se domáhají potravin, které se jinde než na černém trhu nedají sehnat...
Pro Mariu je rodina středobodem světa, udělala by pro ni cokoli, naprosto cokoli. Odhodlá se k činům, které by vzhledem ke své povaze i víře považovala za nemožné. Silou vůle dokáže překonat období, kdy rodině nemůže dát k jídlu nic jiného než ještěrky, přečká i manželskou krizi, a v následných letech také odloučení dětí.
Román Madonna z hor je epickým a inspirativním příběhem, který nejlepe vystihují Mariina vlastní slova: "Vydržet hladovění je stejně důležité jako uměnt uvařit noky."


Tami Hoag - Hořká sezona

Kniha by měla vyjít: 9.5.2018

Nikki Lisková ze svého přeložení do oddělení pro odložené a nevyřešené případy rozhodně radost nemá - chybí jí akce, frmol při celonočních službách, nejvíce ze všeho jí však chybí její starý parťák Sam Kovac. Ten sám toto odloučení snáší ještě hůř. Z chmur ho vytrhne až obzvlášť brutální dvojitá vražda: známý univerzitní profesor a jeho manželka byli ve svém domě rozsekáni obřadním japonským a samurajským mečem. Oproti tomu případ Liskové - nevyřešená vražda významného detektiva z oddělení sexuálních zločinů - nebudí příliš pozornosti, po dvaceti pěti letech je jen malá naděje, že by byl vrah najednou dostižen.
Když se však stopy dvou zločinů, které dělí čtvrtstoletí, náhle zkříží, musí Kovac s Liskovou rychle nalézt odpovědi, než vrah znovu udeří.


Amanda Quick - Porušený slib

Kniha by měla vyjít: 16.5.2018

Majitelka galerie v Seattlu Virginia Troyová se celé roky snaží bojovat proti démonům. Pronásledují ji už od dětství - její matka totiž zemřela při děsivém požáru, který vypukl na pozemcích sekty, jíž byla členkou. A pak si jedna z umělkyň, jejíž obrazy vystavuje ve své galerii, vezme život, ovšem ještě předtím pošle Virginii své poslední dílo: obraz, kvůli němuž začne Virginia pochybovat o její takzvané sebevraždě i o své vlastní minulosti.
Stejně jako Virginia i soukromý vyšetřovatel Cabot Sutter je jedním z dětí, které přežily požár... a jen on jí může pomoct. Zatímco se snaží rozluštit význam obrazu, začíná být jasné, že se někdo bojí, aby Virginia nevěděla příliš. Virginia a Cabot se vrhají do pekla touhy a klamu a snaží se odhalit tajemství své společné minulosti - a šokující osud muže, který má stále moc zničit vše, co je jim drahé.


Matt Haig - Vězeň času

Kniha by měla vyjít: 16.5.2018

Kolik životů potřebujeme, abychom se konečně naučili žít?

"Jsem starý. To je to první, co byste měli vědět. Problém je, že mi to nejspíš neuvěříte.
Když se na mě podíváte, pravděpodobně si řeknete, že je mi kolem čtyřiceti.
Ale nemohli byste se mýlit víc..."

Tom Hazard má neuvěřitelné tajemství. Na pohled možná vypadá jako obyčejný jednačtyřicetiletý muž, ve skutečnosti však žije už několik století. Na vlastní kůži prožil mnohé - hrál divadlo se Shakespearem v alžbětínské Anglii, účastnil se zaoceánských výprav s kapitánem Cookem, popíjel s Fitzgeraldem v Paříži 30. let... Měnil identity, aby přežil bez prozrazení, ale nyní se ho minulost pokouší dohonit. Jednou provždy se bude muset rozhodnout, zda zůstane v minulosti uvězněn či konečně začne žít v současnosti.
Ocitáme se s Tomem v Londýně, kde přijímá místo učitele dějepisu - ideální pro někoho, kdo zná dějiny doslova z první ruky. Ve škole potkává šarmantní učitelku francouzštiny, která mu pořádně zamotá život. Protože jediné, co Tom nesmí, je ZAMILOVAT SE.
Vězeň času je milostný příběh procházející staletími a kontinenty. Originální román o tom, že kdybychom měli dostatek času, nejspíš bychom žili šťastně až do smrti.


Kelly Oram - Cinder & Ella 2 - Šťastně až navěky

Kniha by měla vyjít: 23.5.2018

Konec jednoho příběhu často znamená začátek jiného...

Filmová hvězda Brian Oliver a jeho Popelka Ellamara Rodriguezová našli lásku i mimo digitální svět. Ztráta anonymity jim však přináší další překážky, které musí oblíbený pár Hollwoodu překonat. Stres z Brianovy slávy a tlak vyvíjený na jejich nový vztah je pomalu ničí a slavný pár se začíná bát, zda si navzdory všemu dokáže svou lásku udržet, nebo jestli se šťastné konce nalézají jen v pohádkách...


Camille Pagánová - Žij, dokud to jde

Kniha by měla vyjít: 23.5.2018

Román o lásce, jaká doopravdy je... od nové hvězdy romantického čtení. Když se mladý spisovatel James setká s půvabnou básnířkou Louisou, nepochybuje, že potkal lásku svého života. Má to jediný háček - Lou je zasnoubená s jeho nejlepším kamarádem Robem. A tak v sobě James svoji touhu umlčí. Všichni tři se stanou přáteli. Léta ubíhají, a zatímco James se marně snaží dopsat svůj román, najít si vztah a především zapomenout na ženu svého nejlepšího přítele, Louisino manželství se hroutí. Útěchu hledá u toho, kdo při ní vždycky stál. Když se však James a Lou konečně poddají citům, které dlouho potlačovali, důsledky jsou zároveň krásné i strašné. A jakmile se zdá, že se rány přece jenom zahojí, život postaví Jamese před další výzvu - a tentokrát s určitostí poslední. Láska, odpuštění, umírání i naděje se propletou tak, že je nelze oddělit.


Soraya M. Lane - Sezdány válkou

Kniha by měla vyjít: 25.5.2018

Londýn, 1944. Na nádraží se potkají mladé zdravotní sestřičky, obě míří za stejným cílem: pomoci své zemi ve válce. Scarlet touží po šanci najít svého pohřešovaného snoubence Thomase a chce dokázat rodině i sama sobě, že je silnější, než si všichni myslí.
Ellie má ošetřovatelství v krvi, ale pochází z mnohem skromnějších poměrů, na hory vzdálených od Scarletiny privilegované výchovy. I když se naoko tváří statečně, při myšlence na to, co je možná čeká ve Francii, cítí stejnou nervozitu jako Scarlet.
V Normandii tyto dvě kamarádky brzy poznají Lucy, zkušenou sestru, kterou zdánlivě nedokáže nic otřást. Svou odvahou a schopnostmi ohromí obě začátečnice, ale sama si je moc dobře vědoma, jaká nebezpečí jejich povolání přináší... a i ona se bojí, jestli se vrátí domů živé.
Surovost světa zmítaného válkou je dožene až na hranici vlastních sil. Scarlet, Ellie a Lucy se budou muset spolehnout jedna na druhou a na sílu jejich vzájemného přátelství, aby přežily.


Nele Neuhausová - Zlý vlk

Kniha by měla vyjít: 28.5.2018

Mrtvá dívka, kterou nikdo nepostrádá

Jednoho horkého červencového dne je vylovena z Mohanu mrtvola nezletilé dívky. Byla zneužita a zavražděna, a nikdo ji nepostrádá. Ani po týdnech nemá kriminální policie jakoukoli stopu vedoucí k dívčině identitě.
Detektivové pátrají a narazí uprostřed poklidného měšťáctví na neuvěřitelné zlo a brutalitu, za nimiž se skrývá mezinárodní mafie pedofilů.


Joy Fieldingová - Ta druhá

Kniha by měla vyjít: 30.5.2018

Když před lety televizní reportérka Jill dělala s úspěšným chicagským právníkem Davidem Plumleyem interview o rozvodech, bylo od první chvíle, kdy se potkali, jasné, že se navzájem přitahují - a to tak silně, že David zanedlouho kvůli Jill opouští svou tehdejší manželku i dvě děti.
Dnes je však Davidovo manželství s Jill šťastné a vyrovnané jen navenek - exmanželka má na Davida nehorázné požadavky a děti ke své maceše, jež se navíc vzdala své milované práce, jen obtížně hledají cestu. Poslední ránu jejch vztahu zasadí krásná Nikola, která je právě v Davidově advokátní kanceláři na praxi a na své cestě za úspěchem a kariérou je ochotná jít přes mrtvoly. Jill je ochotná vzdát se všeho a obětovat cokoli, pokud David svůj poměr s mladou dívkou ukončí. Bude to však stačit? Která z žen zůstane "ta druhá" a která z nich najde ovahu svou situaci řešit dřív?


Hana Marie Körnerová - Co neodvál ani čas

Kniha by měla vyjít: 31.5.2018

Životní příběhy tří žen se odehrávají na konci munulého století. Od nezralého tápání na přelomu šedesátých a sedmdesátých let až po věk, který přináší - když ne moudrost - tak alespoň nadhled. Laděna, Kamila a Ilona. Jsou každá jiná, jinak vnímají a prožívají lásku, manželství, mateřství, ale i těžkou nemoc, sociální a politické změny nebo problémy v zaměstnání. Všechny pocházejí z malé, odlehlé vesničky v Polabí, odkud se v mládí snažily co nejdříve uniknout, aby se tam pak po zbytek života s pokorou vracely. Právě tam se sejdou po dlouhé pauze při povodních v roce 2002. Život ještě zdaleka nemají za sebou, dokážou si vychutnat jeho radosti, ale trapasům a průšvihům z mládí se teď už mohou smát.

* "Jsou lidé, kteří shromaždují důvody, proč to nejde. A jsou lidé, kteří - i když to nejde - hledají způsob, jak by to přece jen šlo," říká Kamila. "Já patřím k těm druhým."

* "Nevyslovujte tu stupidní větu: Proč se to stalo právě mně? Proč zrovna já? Rozhlédněte se! Každý má nějaké trápení a polovina z nich je větší než to vaše," říká Laděna.

* "Život není vytyčený cíl v dálce, k němuž se plahočíme a cestou přitom odstrkujeme drobné radosti všedních dní. A říkáme si, že na ně bude čas, až dosáhneme cíle. Nebude, užijme si je hned!" říká Ilona.


Zdravím

1. května 2018 v 11:58 | Nikinka
Přeji krásný sváteční den, moc se omlouvám - vím, že to tady v posledních týdnech zanedbávám, ale pravda je taková, že nestíhám. Mám toho hodně v plánu, ale času moc není. Když to jde, jsem teď často na zahradě a užívám si sluníčka s knížkou v ruce. Resty tady odkládám, protože je pravda, že mnohem víc času tady teď tráví sestra nad úkoly do školy...
Ač teď nemůžu slíbit pravidelnou aktivitu, stále pro blog něco píšu. Minulý týden jsem dočetla Pána hor III., pustila jsem se do čtení knihy Do posledního dechu - chybí mi už jen kousek do poloviny a zatím jsem knihou opět nadšená, rovněž bych se ráda pustila do přípravy knižních novinek, které vycházejí v květnu - až prvního května, ale jinak to nešlo.

Užijte si zbytek krásného a snad také slunečního dne. Doufám, že se zde brzy objeví další článek.