Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Mirka Zlatníková - Marie Terezie - Miluj a panuj

1. dubna 2018 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Možná jste se dívali, na dvoudílný film Marie Terezie, který ČT odvisílala 1. a 2. ledna 2018. Mě příběh oslovil natolik, že jsem se rozhodla přečíst si i knihu.Marie Terezie - jedna z nejvyznámějších postav novodobé Evropy a matka šestnácti dětí, dokázala úspěšně vládnout čtyřicet let. Byla veselá, dobrosrdečná, pracovitá, štědrá. Ráda tančila a zpívala - o tom všem a mnohem víc je kniha Marie Terezie - Miluj a panuj.
Kniha mapuje první roky panování Marie Terezie. Příběh začíná v roce 1723, kdy je Karel VI., korunován českým králem. Od této chvíle se rozvíjí láska mezi Marií Terzií a Františkem Štěpánem Lotrýnským... Později jen jedinému ze svých dětí dovolila, aby udělalo to, co ona - vstoupilo do manželství z lásky.
Marie Terezie byla jednou z prvních žen, které se dostaly do konfliktu mezi rolí matky, manželky a panovince, zárověň však jednou z mnoha, kterým do života vstoupila láska druhá - ještě osudovější než ta první. Příběh zachycuje nejen její soukromý život, ale také politické zákulisí na císařském dvoře.
Spolu s knihou vznikl také dvoudílný koprodukční film. Marii Terezii zahrála rakouská herečka Marie-Luise Stockinger a role Františka Štěpána Lotrýnského se zhostil Vojta Kotek.
Knihu doporučuji. Avšak pokud se ji rozhodnete také číst, neočekávajte přená fakta - spíš než odborné, je to romantické čtení, plné lásky, vášně, zrady, slz a nechybí ani humor. Hodnotím pěti hvězdičkami - přestože se kniha od filmu moc nelišila, nebo spíše vůbec, četla se mi dobře.
Za ohybem chodby, tam, kde už je nemohl nikdo vidět, objala hraběnka Fuchsová Marii Terezii a osušila jí kapesníkem oči. "Čas to zahojí, uvidíš."
Marie sveřepě zavrtěla hlavou. Ne.
"Jsi ještě mladá, ale brzo pochopíš, že mezi muži není žádný velký rozdíl. Zvykneš si na všechno, na dobré i na zlé. Po pár letech už ani nebudeš vědět, vedle koho snídáš."
Marie si osušila slzy a zvedla k ní oči: "Vezmu si ho. A na tom nikdo nic nezmění. Ani matka, ani otec, ani Savojský..."
"A dokonce ani František Štěpán?" zadívala se jí pátravě do tváře hraběnka Fuchsová.
"Ani ten," odpověděla jí Rézi.
Protože se tak už kdysi rozhodla. Co na tom, že jí tehdy bylo teprve šest let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama