Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Leden 2018

Novinky v mé knihovně

29. ledna 2018 v 8:30 | Nikinka
Každý rok si říkám, že se v nakupování knih uskromním. A zatím to bylo vždy tak, že se mi to moc nepovedlo. Jenže každý, kdo rád čte, to jistě zná - knih není nikdy dost, ale místo na ně... Začala jsem malou knihovnou, teď už jsem skoro zaplnila i tu větší. A jelikož bych bez knih nebyla, před půl rokem, jsem se začala zajímat o to, nad čím už jsem přemýšlela dlouho, ale vždycky jsem od toho upustila - začala jsem si hledat čtečky.
A dnes jsem ráda, že jednu mám. Šetří to místo v knihivně a je to pohodlné - některé knihy, bohužel nejsou na koleno, takže vás při čtení bolí záda, čtečka je pohodlná. A taky, určitě se vám někdy stalo, že jste si koupili knihu, která podle anotace vypadala dobře, ale po tom, co jste si ji přečetli, už tak dobrá nebyla. Jsem ráda, že mám takových případů v knihovně jen pár, ale přeci jenom - když se mi náhodou stalo teď, nebude mi to tolik líto.


Mou druhou knihou v letošním roce, kterou právě čtu, je Pán hor I. - dlouho jsem přemýšlela, co si do čtečky koupit a zvolila jsem tuto knihu.
Dnes jsem dočtla první část knihy a jsem velmi spokojená. Příběh se mi líbí, oslovil mě autorčin styl psaní a ač je to možná trochu větší romantika, tady to prostě patří. Je to příjemné čtení. Těším se na pokračování.
A jako jediná kniha za leden, kterou jsem si musela koupit do knihovny, je Marie Terezie - Miluj a pamuj. Viděla jsem dvoudílný film podle této předlohy, který se mi moc líbil.Hana Marie Körnerová - Pán hor I.

Rozsáhlá historicko-romantická sága mapuje osudy šesti generací šlechtického rodu de Braie od roku 1785. Odehrává se převážně ve Francii, i když bouřlivé události osmnáctého, devatenáctého a začátku dvacátého století zavedou hrdiny nejen do mnoha zemí Evropy, ale i do Ameriky, Afriky a kolonií v Indii.

Příběh mladičké Christiny se začíná odvíjet ve chvíli, kdy ji souhra náhod zavede do zchátralého hradu v horách. Žije tam pouze Edmond, přezdívaný Pán hor - černá ovce rodiny de Braie. Sníh odřízne všechny cesty do údolí a uvězní Christinu ve společnosti muže, jemuž se dlouhé měsíce snažila vyhýbat. Edmond - muž s nejhorší pověstí v kraji - nakonec riskuje život, aby ji dopravil do bezpečí. Christina pomalu rozmotává klubko lží, zveličených pomluv a pověr, které z hradího pána udělaly postrach celého okolí. Z počátečního strachu a odporu se rodí nesmělá láska. Ta pobouří celý kraj a způsobí rozkol mezi Christinou a její rodinou. Komplikace přináší nejen rodová zášť, ale i dějinné zvraty. Po pádu Bastily je starý svět v troskách. Edmond je však schopen pro svou lásku udělat i nemožné. Stejně jako o dvacet let později jeho syn, který v císařských službách odcházi do Itálie, aby v Benátkách dostih osudovou ženu svého života.Mirka Zlatníková - Marie Terezie - Miluj a panuj

Kniha mapuje první roky panování Marie Terezie. Ve velmi mladém věku si vyvzdorovala svoji velkou lásku, Františka Štěpána Lotrinského. Na konci života se z ní stala "tchýně Evropy". Jen jedinému z dvanácti dětí dovolila, aby udělalo to, co ona - vstoupilo do manželství z lásky. Marie Terezije byla jednou z prvních žen v historii, které se dostaly do konfliktu mezi rolí matky, manželky a vládkyně. A jednou z mnoha, kterým po první lásce vstoupila do vztahu láska druhá, ještě osudovější než ta první. Kolikrát v životě může dát člověk přednost citům před závazkem? Kniha zachycuje její osobní život i spletité politické zákulisí na císařském dvoře. Souběžně s ní vznikl dvoudílný televizní film.


Brzy na knižních pultech

24. ledna 2018 v 8:30 | Nikinka
Leden je tu a s ním spousta knih. Doufám, že si mezi knihami, které už vyšly, i mezi těmi, které teprve vyjdou vyberete.


Jako první je tu kniha pro milovníky historických románů - Izabela a její lásky.
Světová současná literatura, nabízí už páté vydání knihy Stín větru.
Bílá těla, Bretaňský příliv a Talent na vraždu a Konec léta pro ty, kteří dávají přednost napínavým thrillerům a detektivkám.
Od Dívky na kusy, očekávám dojemný příběh pro mládež.
Historický román Hotel Sacher, mě zaujal svou anotací a překrásnou obálkou.
Mizející rok, vypadá také zajímavě.
Kniha Tvář mojí dcery, mě zaujala svou anotací.
Osud Tearlingu pro ty, kteří rádi čtou knihy pro mádež. Jedná se o závěrečný díl triologie Královna Tearlingu, dále také opět historické romány Sestry z Versailles a Pán hor III, Pád titánů vychází podruhé v Edici světový bestseller, nebo thriller Dítě Staci.
Kniha Ve svitu plynových lamp, mě zaujala svou obálkou a anotací.
Milovala jsem život pro milovníky společenských románů, Skrytá píseň naopak zase něco napínavějšího.
Víš, že tě potřebuju? - přiznávám, že první knihu jsem nečetla, ale možna zaujmee někoho, kdo ano a komu se líbila.Eva Ava Šranková - Izabela a její lásky

Kniha již vyšla.

Intriky na královském dvoře, hrdinské činy odvážných rytířů, věrné i zrádné lásky urozených dam... to je vzrušující příběh pestrého života krásné Izabely, odhodlané bojovavat s osudem. Mezi Anglií a Francií zuří stoletá válka. Lásku mladé šlechtičny Anny de Moselle a Filipa de Vosgues neúprosně zmaří otec dívky, ale z vášnivého vztahu se narodi děvčátko. Ale ani je osud v dospělosti nešetří. Krásná Izabela se musí rozhodnout mezi charismatickým vévodou Iotrinským, který se o ni vytrvale uchází, nebo mezi mužem, který ji zcela nečekaně vstoupí do života. Pochopí hlavní hrdinka, že k opravdovému vztahu pouze vášeň nestačí? Historický román plný lásky, zrady i nenávisti, zasazený do krutého období evropských dějin, nešetří emocemi a na Slovensku se stal bestsellerem.


Carloz Ruiz Zafón - Stín větru

Kniha již vyšla.

Stín větru, literární thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu, se stal kultovním knižním fenoménem a celosvětovým bestsellerem vydaným ve 45 zemích. Carlos Ruiz Zafón v něm poprvé uvedl čtenáře do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih - a k jejich radosti tak učinul ještě třikrát, v prózách Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů.

Ukryté hluboko v srdci starobylé Barcelony leží pohřebiště tisíců ztracených či odložených svazků. Sem je jednoho chladného rána roku 1945 přiveden desetiletý Daniel Sempere, aby si vybral jeden titul. Daniel zvolí román Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe - a nastoupí spletitou a nebezpečnou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy Daniela a Juliána se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohovrstevný propletenec...


Jane Robinsonová - Bílá těla

Kniha již vyšla.

Od narození jsou dvě - sice dvojčata, ale každá jiná. Tilda je citlivá a labilní, přesto se jí podaří prosadit ve světě filmu jako herečka. Callie je nenápadná a nejistá a cítí potřebu dávat na sestru pozor. Cellie zaskočí, když začne Tilda chodit s bohatým Američanem. Nejdřív je nadšená, ale postupně v ní narůstá podezření, že by Felix mohl být pro sestru nebezpečný. Se svými obavami se svěří na internetovém fóru zaměřeném na problematické vztahy s muži se sklony k násilí. Tilda se za Felixe vdá, ale podezření Callie stále narůstá. Potom je však Felix nalezen v hotelovém pokoji mrtvý. Policie vylučuje cizí zavinění, ale Callie, která celý život pozoruje okolí, je jiného názoru...


Jean-Luc Bannalec - Bretaňský příliv

Kniha již vyšla.

RYBÁŘI, VĚDCI, PAŠERÁCI A LEGENDAMI OPŘEDENÝ OSTROV
UPROSTŘED ATLANTSKÉHO OCEÁNU

Komisař Dupin nechtěl už nikdy vyšetřovat na moři. Nicméně tento nový případ ho nutí vydat se až před poslední výběžky západního pobřeží Bretaně. Na svérázný ostrov de Sein, na němž žije víc králíků než lidí a kdysi ho obývaly mocné čarodějnice. Před úchvatnpu kulisou, mezi ostrovy Molene a Ouessant a zátokou Douarmenez, vyšetřují komisař a jeho inspektoři záhadný případ, který je donutí překročit vlastní hranice.


Andrew Wilson - Talent na vraždu

Kniha již vyšla.

"Vy, Agatho Christie, spácháte vraždu. Ale ještě předtím zmizíte."

Slavná spisovatelka se vydává do Londýna za svým literárním agentem. Blíží se konec roku a krize mezi ní a jejím manželem Archibaldem vrcholí Na nástupišti ztratí Agatha rovnováhu a někdo ji zachrání před pádem do kolejí. Zprvu je tomu muži vděčná, ale pak zjistí, že se octla v rukou rafinovaného a nebezpečného vyděrače, který po ní chce spáchat to, čím se ve světě detektivek tak proslavila: vraždu. Jenže tohle je reálný svět a Christie se ničeho takového dopustit nechce. Proto bude muset využít svého talentu tak, aby naopak zločinu zabránila...

Fanoušci Agathy Christie dodnes neznají pravdu ohledně jejího nevysvětlitelného zmizení v prosinci 1926. Odhalila nevěru svého muže, pohádala se s ním a pak se na deset dní ztratila. Nikomu neprozradila, co se během té doby událo, a stále je možno o tom spekulovat - nebo vytvořit strhující a mimořádně přesvědčivý fiktivní příběh, jako to udělal Andrew Wilson.


Anders de la Motte - Konec léta

Kniha již vyšla.

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte.
Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson díru v plotě ze zahrady do kukuřičného pole - a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica... a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.


Kathleen Glasgow - Dívka na kusy

Kniha již vyšla.

Fanoušci Girl, Interrupted, Thirteen Reasons Why nebo All the Bright jistě ocení debut Kathleen Glasgov o dívce, která ztratila všechno, téměř i sebe.

Charlotte Davis je na tom zle. V osmnácti letech již přišla skoro o všechny blízké ve svém životě. Ale naučila se zapomínat. Její hluboké jizvy jsou plné bolesti a smutku, ale když zapomenete, naleznete trochu klidu. Nemusíte přemýšlet o otci, o vašem nejlepším příteli, který navždy zmizel ani o matce, která vám nemá co dát.

Každou novou jizvou ztvrdne Charlottino srdce o trochu víc, přesto to stále tolik bolí. Bolí to dost, abyste na to nemysleli, což je někdy jediná cesta, abyste našli cestu zpět od kraje propasti.

Hluboce dojemný portrét dospívající dívky na pokraji ztráty sebe sama a její cestě zpět do života. První próza Kathleen Glasgow je dojemně reálný a upřímný. Je to příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout.


Rodica Doehnertová - Hotel Sacher

Kniha již vyšla.

Vídeň 1892

Anna Sacharová chce po nenadálé manželově smrti pokračovat ve vedení hotelu. Mladá vdova si rezolutně a navzdory všem překážkám vydobývá pozici principálky.
A zatímco Anna Sacherová s neodmyslitelným doutníkem v doprovodu smečky bulteriárů a společně se svým personálem povyšuje hotel na legendu, setkávají se v jeho foyer dva nesourodé manželské páry: princ a princezna von Traustein a berlínští nakladatelé Marta a Maxmiliam Aderholdovi. Mezi suitami a chambres séparées Hotelu Sacher ve Vídni se rodí milostné drama lásky, nevěry a žárlivosti.


Kate Moretti - Mizející rok

Kniha již vyšla.

Zoe měla jako malá štěstí. Její biologická matka ji sice nechala v porodnici, nicméně Evelyn, která ji adoptovala, jí lepší dětství zajisti ani nemohla. Když však Evely podlehne rakovině, mladé dívce se sesype svět. A sesype se i ona sama. Zanechá školy, propadne pití a drogám, jejichž prodejem se také živí, dokonce se zaplete do obchodu s bílým masem... Pak ale dostane v životě další šanci. Přestěhuje se na druhý konec Států do New Yorku, najde si práci v aranžerském salónu a snaží se zapomenout na vše, co se stalo v Kalifornii. A co víc - seznámí se se zámožným a vlivným Henrym, který před dvěma lety ovdověl, když jeho ženu srazilo auto. K překvapení všech se do sebe tihle dva zamilují. Jenomže pak se začnou dít podivné věci, které nemohou být jen náhoda - a které jsou čím dál tím děsivější... Dostihla Zoe její minulost? A kolik toho vlastně ví o Henrym?


Kathryn Croftová - Tvář mojí dcery

Kniha již vyšla.

Televizní reportérce Simone Porterové byla před osmnácti lety unesena půlroční dcerka Helena. Byť si Simone i její manžel Matt po této obrovské ráně dokázali postupně znovu vybudovat společný život, bolest z utrpěné ztráty je nikdy neopustila. Pak se však po všech těch letech zničehonic objeví mladá žena jménem Grace a tvrdí, že má o Heleně informace. Může jí Simone důvěřovat? A kdo vůbec Grace je? Dívka zmizí stejně nečekaně, jako se objevila - a Simone se pouští do zoufalého pátrání. Čím více se přibližuje k pravdě, tím větší nebezpečí jí hrozí. Před osmnácti lety přišla o dítě. Přijde při jeho hledání i o život?


Erika Jihansenová - Osud Tearlingu

Kniha by měla vyjít: 24.1.2018

Neuplynul ani rok a Kelsea se proměnila z obyčejné teenagerky v mocnou panovnici. Ale její boj proti korupci a snahy o nastolení řádu v sužované zemi jí přivedly do cesty nemalou řádku nepřátel. V čele s obávanou Rudou královnou, jejíž armáda se právě chystá napadnout Tearling...
Aby svůj lid ochránila, obětuje Kelsea to nejcennější, co má, samu sebe. Odevzdá zlé královně své safíry a spolu s nimi i svou moc, a alespoň na čas tak odvrátí nevyhnutelný útok nepřátelských armád. Zatímco je právoplatná vládkyně vězněm v sousední zemi, Palcát - vládnoucí regent a jediný, komu Kelsea skutečně věří - shromážďuje své muže a plánuje velkolepou záchrannou akci. Země si totiž neporadi bez své královny. Začíná tak poslední souboj, poslední hra, v níž se Kelsein osud definitivně zpečetí. Stejně jako osud celého Tearlinfu...


Christie Sally - Sestry z Versailles

Kniha by měla vyjít 24.1.2018

Velkolepý zámek ve Versaillles byl za svou dlouhou existenci svědkem mnoha milostných dobrodružství, jejichž aktéry byly často i korunované hlavy, zejména však Ludvík XV., který za svůj život proslul mimořádnou zálibou v hezkých ženách. Ve výčtu jeho milenek sice většinou figurují slavné osobnosti jako markýza de Pompadour či Jeanne du Barry, avšak ještě před jejich příchodem uchvátila královo srdce pětice sester ze zchudlé aristokratické rodiny de Mailly. Tento strhující román, v jehož vyprávění se střídá všech pět sester, nabízí nejen historická fakta, ale i mnohdy šokující vhled do nevázaného života na francouzském královském dvoře 18. století.


Hana Marie Körnerová - Pán hor III.

Kniha by měla vyjít: 24.1.2018

Sebastian odjíždí do Itálie, aby našel zmizelou schovanku Olivii. Ani on sám netuší, jakou lavinu událostí tím spustí. Rodinu čekají intriky, podivné sňatky, rozkol mezi sourozenci, únos, souboje i soudní proces. Nejstarší syn Christian potkává osudovou lásku, která je pro něj za daných okolností nedosažitelná. Rodinné vazby jsou však silnější než intriky i zákon, rodina se opět semkne a podá mu pomocnou ruku...


Ken Follett - Pád titánů

Kniha by měla vyjít: 24.1.2018

Prní část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett (Pilíře země, Na věky věků) poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku - první světovou válku. Sto let staré historické události - a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše - znovu ožívají...


David Young - Dítě Stasi

Kniha již vyšla.

U berlínské zdi je nalezeno tělo mrtvé dívky. S udanou příčinou smrti však není něco v pořádku.

Východní Berlín, 1975. Nadporučici Karin Müllerové je přiděleno vyšetřování smrti náctileté dívky, která se podle všeho snažila prchnout přes zeď - ale ze Západu.

Vyšetřování smrdí od počátku. Karin má jako členka Lidové policie z Východu omezené pravomoce, Stasi chce znát identitu mrtvé dívky, ale nepřeje si, aby vyšetřovatelka znala příliš mnoho odpovědí. Brzy je jasné, že místo činu někdo kompromitoval. Müllerová navzdory doporučením sleduje stopu, která překvapivě souvisí s někým jí velmi blízkým...

Dítě Stasi Davida Younga vyhlásily The Times krimi knihou měsíce a The Telegraph tipem týdne. Jde o poutavý příběh, který kombinuje napínavé vyšetřování s retrospektivním vyprávěním, které mu předchází. Jde o thriller z pozadí Berlínské zdi, od kterého se nebudete moct odtrhnout.Steven Price - Ve svitu plynových lamp

Kniha by měla vyjít: 28.1.2018

Hluboce atmosférický, strašidelný román o nekonečném pátrání, které formuje lidský život.

William Pinkerton, syn notoricky známého detektiva, má už za sebou mnoho úspěchů. Nyní se vydává do podsvětí viktoriánského Londýna v honbě za legendárním podvodníkem Edwardem Shadem. Williamův otec zemřel, aníž Shadea kdy našel, ale William je rozhodnutý vytáhnout zloděje na světlo.

Adam Foole je gentleman bez minulosti pronásledovaný deset let starým milostným vztahem. Když jednoho dne dostane od své ztracené lásky dopis, vydá se do Londýna, aby ji našel. To, co se dozví o jejím osudu a napojení na muže známého jako Shade, ho donutí čelit dlouho ukrývanému žalu.

Během lovu v londýnských stokách zahalených mlhou, opiových doupatech a spiritistických salonech vznikne velmi nepravděpodobné pouto: přátelství mezi velkým detektivem Pinkertonem a Foolem, jenž by mohl být klíčem k nalezení Edwarda Shadea.

Oslňující, strhující román, jehož děj se přesouvá z diamantových dolů v jižní Africe na bojiště občanské války, zavede čtenáře do spletitých uliček smutku, důvěry a její ztáty, kde k sobě dva lidi může připoutat to, co mají společného, navzdory jejich temnotě.


Abby Fabiaschi - Milovala jsem život

Kniha by měla vyjít 29.1.2018

Maddy byla perfektní mámou a manželkou, zábavnou kamarádkou, prima sousedkou. Nikdo by si nepomyslel, že by se mohla něčím trápit. Tedy až do chvíle, než spáchala sebevraždu a zanechala za sebou šokovaného manžela a dospívající dceru. Jak jen to mohla udělat? ptají se všichni. A na tuhle otázku čtenáři odpoví sama Maddy, která ze života své rodiny tak docela neodešla. Než se vytratí navždy, musí ještě pár věcí zařídit. Například najít novou ženu pro svého muže.


Valentina Nazarova - Skrytá píseň

Kniha by měla vyjít: 29.1.2018

Fanoušky Dívky ve vlaku pohltí tento záhadami naplněný thriller v rytmu kztar. Atmosféra rostoucího neklidu, ponuré prostředí nudného předměstí v Anglii rozhýbe zápletka plná zvratů. Ponořte se do zákulisí rock-n-rollu a prozkoumejte pokrevní pouta, talent, fantastické fandovství a zradu.

Jednadvacetiletá Nika Lukina studuje v Londýně. Je krásná, temperamentní a má vše, co chce, nebo to alespoň dokonale předstírá. Nika má tajemství. Když jí bylo třináct, její milovaná starší sestra Jenya zmizela v malém městečku ve střední Anglii. Jediná věc, kterou Nika má, je sbírka ikonických rockových alb. Podle nich utvořila svou osobnost: vnímání krásy, lásky, života a svého vlastního já.

Snaží se nemyslet na to, co se stalo. Až jednoho dne, těsně před Velikonocemi, ji minulost dostihne strašným způsobem, takže jí nezbývá než zjistit, co se vlastně tehdy stalo. Nika zveřejní sestřinu starou fotku na Facebooku v naději, že by ji někdo mohl poznat. Téměř okamžitě obdrží odpověď od ženy, která tvrdí, že byla nejlepší kamarádkou Jeniy, a Nika se vydává vlkem do Notownu, města, kde její sestra žila...

Skrytá píseň - Nazarova Valentina

Estelle Maskame - Víš, že tě potřebuju?

Kniha by měla vyjít 30.1.2018

Eden už svého nevlastního bratra Tylera neviděla skoro rok. Ačkoliv svůj tajný vztah kvůli okolí ukončili, nemůže na něj zapomenout. Když pak nečekaně dostane od Tylera pozvání, aby s ním strávila léto v New Yorku, je nadšená. Jenže za tu dobu se leccos změnilo. Ona je momentálně šťastná po boku svého přítele Deana a doufá, že i Tyler se posunul dál. Jak dopadne jejich setkání ve sluncem rozpáleném New Yorku - městě, které nikdy nespí? Odolají pokušení, nebo dají svým citům volný průběh? Bude jejich láska dost silná na to, aby ustála zkoušku, která nebude jednoduchá? DIMILY je zkratka tvořená z prvních písmen názvu prvního dílu triologie Did I Mention I Love You? Autorka Estelle Maskame má obrovskou fanouškovskou základnu a její série se ve světě stala fenoménem. Ve Velké Británii se DIMILY triologie zařadila do žebříčku pěti nejlepších young adult knih všech dob.


Karel Čapek - Krakatit

21. ledna 2018 v 8:41 | Nikinka |  Z mé knihovny
První kniha v roce 2018, bude Krakatit Karla Čapka. Není to poprvé, co jsem se s autorem setkala, avšak je to první Čapkova kniha v mé knihovně.Inženýr Prokop vynalezne látku, která může být velmi nebezpečná a o jejíž získání usiluje mnoho lidí. Jedním z nich je Prokopův spolužák Tomeš, který se snaží z Prokopa vylákat chemický vzorec, když blouzní v horečce. Dalším, kdo o Krakatit - tak výbušninu Prokop pojmuje, usiluje, je Carson - ředitel továrny na výrobu vejenských materiálů.
Autor nutí čtenáře k zamyšlení, když nechává Prokopa prochzet několika společenskými vrstvami. Na jedné straně vysoce postavení a bohatí, kterým nezáleží na nikom a na ničem, jen na zisku. Na straně druhé rodina Prokopova přítele, kde všude proniká vzájemná láska a úcta. Prokop by mohl být šťastný, kdyby...
Čapek si rád pohrává s nadpřirozenem - prolíná realitu a snové vidiny, což se mu v Krakatitu také daří.
Prokop je vnitřně rozervaný člověk, vzdorující okolí a když je nucený odevzdat svůj vynález k válečným účelům, nedokže ze sebe setřást vědomí odpovědnosti a odmítá Krakatit vydat.
Další významnou postavou je Daimon, jehož vysílač způsobuje svými vlnami výbuch Krakatitu. Tento muž pohrdá životy nevinných lidí a Krakatit by se spolu s vysílačem v jeho rukách stal děsivou zbraní.
Na konci knihy potkává Prokop Boha v podobě dědečka, který mu vnukne myšlenku, že lepší je malý vynález sloužící lidstvu, než sice geniální, ale nebezpečná třáskavina.
Máte rádi romantiku? Napětí? Zamyšlení? V knize Krakatit, tohle všechno najdete.

Knižní inspirace - přečetla jsem v roce 2017

16. ledna 2018 v 8:30 | Nikinka
Tento článek jsem poprvé psala loni. Ráda bych se s vámi podělila i letos o to, co jsem četla. Rok 2017, byl až na jednu knihu dobrý - tato kniha, byla dočtena v prosinci 2016, ale bohužel jsem nestačila napsat recenzi dřív, než v lednu. Nsledující kniha - tu jsem četla déle. Už od srpna 2016. Myslela jsem si, že s malováním, budu mít více času na čtení - ještě jsem si chystala knížky, že budu během malování číst... Jenže pak všude krabice a než abych se motala pod nohama, raději jsem si vystačila s jednou knihou. Ale pak nám velmi rychle a nečekaně, zemřela fenka a já nějak neměla na čtení náladu. Knihu jsem odložila a s příchodem Arga nebyl čas. Ke jnize jsem se tak dostala až začátkem ledna 2017.
Možná jste některou z následujících knih také četli - budu ráda, když se podělíte o své dojmy, nebo vás naopak článek ispiruje a možná si některou z knih taky koupíte.L.S. Hiltonová - Maestra

Judith je slušné děvče. Pracuje přece v uznávané aukční síni, s nikým nechodí, na večírky ji neužije. A když přijde o práci, protože odhalí podvod s obrazem, zdá se, že odstrkovaná hodná holka ke štěstí tentokrát nepřišla. Jenže věci nejsou vždycky takové, jaké se zdají. A Judith není odevzdaná tichá květinka. Je to cílevědomá žena, kterou není radno podceňovat, a velmi dobře placená společnice na úrovni, která s klientem odjede na Francouzskou riviéru. Tím ovšem všechno teprve začíná.

Drsný thriller ze světa aukčních síní, vysokých peněz a neomalených praktik si podmanil nakladatele v téměř 30 zemích světa a vyšvihl se hned po vydání na nejprestižnější žebříček The New York Times.


Ani teď - po roce, nevím, co si o knize myslet, co k ní napsat. Je to pro mě jedno velké zklamání. Čekala jsem něco úplně jiného. Měl to být thriller, ale autorka ho lehce okořenila erotikou. Byla to nuda. Jediné, co si z této knihy odnáším, je nechuť a zvrácenos. V životě jsem nečetla nic tak nudného. Knížku jsem hodnotila jednou vězdičkou. A myslím, že i to je moc.Kate Mortonová - Šepot vzdálených chvil

Edie Burchillová si se svojí matkou nikdy nebyly moc blízké, když však maminka dostane nečekaný dopis, vydává se Edie do Milderhurst Castle, vznosného, ale chátrajícího sídla, kde žijí neprovdané sestry Blytheovy. S nimi a s jejich stárnoucím otcem zde před padesáti lety během druhé světové války Ediina matka strávila po evakuaci z Londýna část dětství. Starší sestry Blytheovy jsou dvojčata a většinu svého života zasvětily péči o nejmladší sestru Juniper, která se nikdy nevzpamatovala z psychického šoku, který utrpěla v roce 1941, kdy ji opustil snoubenec.
Eddie pomalu začíná rozplétat matčinu minulost, v kamenných zdech Milderhurstu se však skrývají ještě mnohem větší tajemství... Co všechno se vlastně před oním půlstoletím stalo?


Již několikrát, jsem zde psala, že je Kate Mortonová moje oblíbená autorka. Kniha Šepet vzdálených chvil, byla krásná, ač mi trochu připomínala Tajemství letního odpoledne. Svým koncem, mě ovšem překvapila natolik, že jsem nakonec dala pět hvězdiček.Agatha Christie - Hercule Poirot: Povídky

Jedinečné vydání souboru povídek s Herculem Poirotem, jenž letos oslaví sto let od okamžiku, kdy se jako postava zrodil v hlavě Agathy Christie, nejúspěšnější spisovatelky všech dob. Luxusně vypravená, ilustrovaná sbírka zahrnuje více než padesát kratších případů tohoto proslulého belgického detektiva včetně jednoho, který byl ve Velké Británii až sedmdesát let po svém vzniku: Poirot a záhada na regatě vychází česky poprvé.


Tahle kniha, patří mezi ty, na které jsem ve své knihovně nejvíc pyšná. Myslím, že ji ocení fanošci klasických detektivek. Je to opravdu krásný kousek. Pravda, formát knihy je velklý, kniha těžká, ale neskutečně krásná. A její obsah... Netřeba slov. Agatha byla skvělá! Pokud budete chtít někomu udělat rados, tato kniha, je skvělký dárek. Mně semotné, udělala o Vánocích 2016 velkou radost. Těším se, až ji budu znova číst. Jak jinak se dá hodnotit než pěti hvězdičkami.Robert Bryndza - Dívka v ledu

Poté, co je v parku v jižním Londýně pod vrstvou ledu nalezeno tělo mladé ženy, na místo přijíždí detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Oběť, krásná dívka z mocné a bohaté rodiny, měla podle všeho dokonalý život.
Když Erika začne pátrat hlouběji, vynoří se souvislosti mezi její vraždou a smrtí tří prostitutek, které někdo uškrtil, svázel jim ruce a hodil do vodních ploch po Londýně.
Jaká je spojitost mezi dcerou vlivného lobbisty, který si myslí, že může ovlivňovat i vyšetřování, a mrtvými imigrantkami? Jaké temné tajemství dívka v ledu skrývá?
Čím více se Erika přibližuje k odhalení pravdy, tím více se vrah blíží k Erice. Poslední případ detektiva šéfinspektora Fosterové skončil katastrofou a smrtí pěti policistů včetně jejího manžela. Eričina kariéra visí na vlásku, musí bojovat s vlastními démony i s vrahem, který je hrůznější než kdokoliv, komu čelila v minulosti.
Dopadne ho dřív, než udeří znovu?


Pokud jste Dívku v ledu ještě nečetli, pak ji vřele doporučuji. Jedná se o první díl - v současné době, si od autora můžete kupit už tři knihy. Na dalších pracuje. Knížku jsem hodnotila plným počtem hvězdiček.Anna Ekbergová - Ztracená

Dánský milostný thriller o rodinných poutech, smrti i osudové vášni.
Příběh, který může směle konkurovat Hitchcockovu filmu Marnie.

Brilantní dánský thriller o chamtivosti, vraždě, podvodu a osudových rozhodnutích zevede čtenře do malebných dánských rybářských vesnic, ale i do majestátních sídel a nebezpečného podsvětí Kodaně.
Louise je mladá žena, která žije s přítelem Joachimem na malém ostrůvku Christiano, kde také provozuje kavárnu. Jednoho letního dne, během nejrušnějšího období roku, za ní přijde muž, s tvrzením, že Louise je jeho manželkou Helene, která se beze stopy ztratila před třemi lety. Žena na fotografiích, které jí ukáže, se Louise skutečně velmi podobá.
Policie se pouští do vyšetřování, při němž vychází najevo, že Louise má na hlavě jizvy po zranění. Mohlo by to být příčinou ztráty paměti?

Louise je skutečně Helene Söderbargová, dědička obchodního impéria, Edmundova manželka a matka dvou dětí. Musí se rozloučit s Joachimem a začít "nový" život či spíš se vrátit k tomu starému, na který si však vůbec nevzpomíná. Co se skutečně přihodilo té noci, kdy Louise/Helene zmizela? Děj intenzivního thrilleru je neustále dva kroky před čtenáři a zápletka nezadržitelně spěje k překvapivému rozuzlení.


Přizvám se, že jsem se nejdřív nemohla do knihy začíst. Ovšem po pomalejším začátku, jsem zbytek přečetla za pár dní a kniha se mi nakonec líbila. Hodnotila jsem čtyřmi hvězdičkami.Takaši Hiraide - Kočičí host

Citlivý a mimořádně krásný příběh o pomijivosti života a o tom, jaké to je prožívat ho po svém.

Manželé po třicítce žijí v malém pronajatém domku v klidné části Tokia, pracují z domu jako redaktoři a už si nemají mnoho co říct. Jednoho dne se k nim do kuchyňky pozve kočka a rychle nato zase odejde. Další den ale opět přijde a pak zas a znovu a znovu. Manželé jí brzy kupují dobroty a rádi si o kočce a jejím chování povídají. Život jako by pro ně byl najednou příslibem něčeho víc - dny jsou jasnější a barevnější. Příběh překypuje drobnými radostmi a okamžiky ohromující poetičností, ale pak se něco stane...


Jedním slovem krása. Jsem z knihy nadšiná. Je neskutečně citlivá. Myslím, že tato kniha potěší nejen milovníky koček. Hodnotila jsem pěti hvězdičkami. Doporučuji.Paulo Coelho - Alchymista

Ronán Alchymista - největší brazilský bestseller všech dob - byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházenící z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplňění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neusálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.


Mám ráda knihy k zamyšlení. A právěta takovou knihou Alchymista je. Nemůžu jinak - pět hvězdiček pro tuto kninu, je podle mě zasloužených.Markus Zusak - Zlodějka knih

Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestsellerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě. Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávěbí. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká. Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.


Možná není třeba zde knihu hodnotit. Hádám, že jste ji už četli, film jste také viděli. Ale pokud se zde najde někdo, kdo Zlodějku knih ještě nečetl, pak se do toho pusťte. Je to krásná kniha. Pět hvězdiček, si rovněž zasluhuje.Kate Mortonová - Dům u jezera

Když Grace ve čtrnácti letech poprvé vchází do impozantního šlechtického sídla Riverton, netuší, že její život se v příštích několika málo letech obrátí naruby. Rozlehlý dům ukrývá záhady předchozích generací. Spletité předivo vztahů mezi panstvem a služebnictvem i napětí mezi jednotlivými členy šlechtické rodiny vytváří barvitou mozaiku osudů, které ožívají v Graceiných vzpomínkách. Její příběh, nerozlučně spjatý s životem nadané okouzlující Hannah, dědičky rivertonského panství, se odehrává na pozadí převratných bouřlivých časů po první světové válce. Jen Grace ví, jaké tajemství si její matka vzala s sebou do hrobu, jen ona byla svědkem tragédie, která se roku 1924 odehrála na břehu rivertonského jezera.


Mám velkou radost, že jsem dostala možnost, přečíst si Dům u jezara - první autorčinu knihu. Čtení jsem si opět jako tomu bylo u předchozích knih užila, knihu jsem hodnotila pěti hvězdičkami a už teď se moc těším na další tituly.Návštěvnost 322 - 325

13. ledna 2018 v 10:04 | Nikinka |  Návštěvnost blogu
Děkuji všem, kteří navštívili tento blog.


Pondělí: 7
Úterý: 7
Středa: 1
Čtvrtek: 0
Pátek: 4
Sobota: 6
Neděle: 10
Celkem: 35


Pondělí: 8
Úterý: 6
Středa: 3
Čtvrtek: 9
Pátek: 10
Sobota: 10
Neděle: 11
Celkem: 57


Pondělí: 1
Úterý: 7
Středa: 0
Čtvrtek: 4
Pátek: 4
Sobota: 2
Neděle: 0
Celkem: 18


Pondělí: 5
Úterý: 2
Středa: 8
Čtvrtek: 2
Pátek: 2
Sobota: 3
Neděle: 9
Celkem: 31

Novinky v mé knihovně - Vánoce 2017

10. ledna 2018 v 8:30 | Nikinka
Než se dostanu ke knižním dárkům, ráda bych dohnala svůj rest. Protože byl podzim trošku náročný, knížky z podzimního katalogu, jsem si koupila až týden před Štědrým dnem. Udělala jsem si tedy radost ještě před Vánocemi - knížek není nikdy dost!Koneně se můžu pustit do čtení knihy Psí poslání, protože mám také Psí cestu. Jsem moc ráda, že i tato kniha vyšla v druhém vydání a moc se na ni - na obě těším.
Původně jsem spolu se Psí cestou, měla vybrané jiné knihy, ale maminka přijela s Krasojezdkyní. Nečekané, ale o to větší radost jsem měla.
Kate Mortonovou, jsem si doslova zamilovala, proto mě velmi potěšilo druhé vydání knihy Dům u jezera a čekala jsem, zda vyjde i Zapomenutá zahrada. Stalo se tak začátkem prosince, takže jsme se s maminkou domluvily, že si ji koupíme hned. Mám velkou radost a neskutečně se těším na čtení.
Další takové překvapení, byla kniha Na vlastní kůži, která se mi zalíbila anotací a obálkou. Říkala jsem si, že tohle bude jedna z prvních knih, které si koupím v roce 2018, původně jsem si chtěla koupit knihu O dívce Grace, avšak místo ní, máme po doporučení Na vlastní kůži. A nakonec ještě jedna kniha, která už byla mezi knižními dárky pro nás všechny.W. Bruce Cameron - Psí cesta

Pokračování úspěšné knihy Psí poslání přináší další dobrodružství chundelatého psího kamaráda, který po smrti milovaného páníčka Ethana nachází nový smysl svého bytí po boku jeho vnučky Clarity. Provází ji celým jejím životem jako labrador Buddy, kříženka Molly, miniaturní voříšek Max a nakonec bígl Toby. Je ochráncem, věrným přítelem do nepohody i společníkem ve chvílích nejtěžších. Jeho láska ke Clarity, ale i k ostatním lidem, které na své pouti potkal, je totiž věčná.


Jojo Moyesová - Krasojezdkyně

V zapadlém koutě Londýna učí bývalý špičkový drezúrní jezdec svou vnučku Sarah tak, jak to sám kdysi dělal v elitní jezdecké škole ve Francii. Když však do jejich života zasáhne katastrofa, čtrnáctileté Sarah nezbyde nic jiného, než aby se životem protloukala sama…


Kate Mortonová - Zapomenutá zahrada

Nell O´Connorová se večer v den svých jedenadvacátých narozenin od otce dozví, že není jeho pravá dcera. Avšak až po desetiletích se rozhodne vapátrat pravdu. A ta ji dovede do Cornwallu, do opuštěného domku vedle sídla Blackhurst, kde kdysi žila šlechtická rodina Mountrachetů. Poutavý román do sebe vlpete i příběh Nelliny vnučky Cassandry a osud záhadného děvčátka, zanechaného na březích Austrálie v předvečer světové války.


Javier Moro - Na vlastní kůži

Poutavé dobrodružství, jehož autorem je zkušený novinář a osvědčený autor, popisuje skutečnou událost, kterou bychom dnes mohli nazvat humanitární misí. Na počátku 19. století se španělský král na doporučeni lékařů rozhodl vypravit do zámoří expedici, jejímž cílem bylo rozšířit právě objevenou vakcínu proti černým neštovivím v Americe a na dalších územích a zbavit tak tamější obyvatelstvo ničivé nemoci. Součástí námořní výpravy byli lékaři, ale i dvaadvacet dětí a mladá žena, která o ně pečovala. Právě Isabel se stává hlavní hrdinkou příběhu a její nevšední osud, schopnosti, krása i odvaha udrží čtenáře v napětí do poslední stránky.
Vánoce byly po dlouhé bobě knižní. Jednu jsme nadělily všem, dvě dostala mamka, dvě sestra a tři čekaly na mě. Věděla jsem jen o jedné, proto mě ty další dvě mile překvapily. Vánoce bez knížek si neumím představit. Myslím, že je to pěkný dárek, kterým nic nepokazíte.Krakatit od Karla Čapka prvávě čtu a jsem moc spokojená. Loni jsem se bohužel k žádné klasické literatuře nedostala, tak jí letošní rok začínám a doufám, že Krakatit nebude jedná klasika.
Pár dní před Štědrým dnem, jsem dočetla Noční lov Roberta Bryndzy, který mě opět potěšil. Myslím, že se autor od vydání Dívky v ledu zlepšil a ukázal, že opravdu umí psát. Jeho knihy, jsou velmi čtivé. Moc jsem se tedy těšim na Temné hlubiny.
Sbor chilburských dam, bude velmi krásná kniha, na kterou se moc těším. Četla jsem spoustu nadšených komentářů. Nevydržela jsem a do knížky trošku nahlédla - věřím, že bude krásná.
A nakonce Týmová spolupráce mezi člověkem a psem. Máme doma tři pejsky a i když už bude jednumu třináct, druhé tři a třetímu budou v srpnu dva, myslím si, že se nám knížka bude hodit. Je tam spousta užitečných rad.


Karel Čapek - Krakatit

Krakatit je utopický román Karla Čapka z roku 1922 (vyšel r. 1924) na téma nebezpečí zneužití vědy. Čapek román napsal za svého pobytu v Jindřichově Hradci ve výletní restauraci Rudolfův dvůr. Kniha patří k vrcholným vědecko-fantastickým dílům Karla Čapka. Ačkoli jej napsal na počátku dvacátých let minulého století, je i pro dnešního čtenáře jeho odkaz a jazyk dokonale srozumitelný. V románu se autor, mnoho let před vynálezem a vyzkoušením atomové bomby, zamýšlí nad odpovědností vědce za objev schopný zničit svět. Předobrazem románu byta patrně tzv. Bolevecká katastrofa, při které 25. května 1917 vybuchlo skladiště trhavin v muniční továrně Škodových závodů v Bolevci u Plzně. Zahynulo při něm okolo 150 lidí a život v okolí byl na několik dnů ochromen. Sedmadvacetiletý Čapek toto vše poznal ze 40 km vzdáleného zámku Chyše. Byl zde zaměstnán jako vychovatel třináctiletého Prokopa Lažanského, syna hraběte Jana Lažanského.


Robert Bryndza - Temné hlubiny

Některá tajemství mají raději zůstat hluboko skryta...

Když dostane detektiv šéfinspektor Erika Fosterová tip, že by klíčový důkaz ve velkém drogovém případu mohl být ukryt v zapadlém lomu na okraji Londýna, nařídí jeho prohledání. Z hlubin však její kolegové vyzdvihnou nejen důkazy k tomuto případu, ale i kostru malého dítěte.

Pozůstatky jsou rychle indentifikovány jako Jessica Collinsová. Sedmiletá dívka, jejiž zmizení plnilo stránky novin před šestadvaceti lety.

Erika musí začít spojovat střípky z minulosti se současností a nořit se stále hlouběji do rodinných vztahů Collinsových i do života vyšetřovatelky Amandy Bakerové, která si nepřestala vyčítat, že zmizení holčičky nedokázala vyřešit. Erika brzy zjistí, že toto vyšetřování bude jistě jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších v její kariéře.

Někdo si totiž nepřeje, aby byl případ vyřešen. A udělá všechno, aby Eričino pátrání zastavil...


Jennifer Ryanová - Sbor chilburských dam

Kniha Jennifer Ryanové je důmyslně konstruovaným románem s tajemstvím, zasazeným do bouřlivého údobí druhé světové války, kdy na Británii útočilo německé letenctvo. Autorka svůj čtivý příběh zasadila na anglický venkov, a prostřednictvím hlasů několika žen líčí střet tradičního života a velkých dějin. Román dovedně poskládala z dopisů a deníkových záznamů, které umocňují intimitu líčených příběhů, a okořenila jej vášnivými i osudovými střety postav, které musejí překonat válečné útrapy, předsudky i sociální přehrady.


José Arce - Týmová spolupráce mezi člověkem a psem

José Arce, proslulý "zaříkávač psů z Mallorky", je uznávaným odborníkem, který provozuje výcvikové a rehabilitační centrum. Dává v něm poslední šanci problémovým psům z celé Evropy, které by jinak čekala smrt. Při své práci zdůrazňuje, že abychom psům porozuměli, musíme se nejprve naučit jejich řeči. A tato řeč znemená ctít zásady smečky, v níž vládne hierarchie a jasná pravidla a v níž každý člen má svou roli. Psi potřebují velitele, to je jejich prastarý instinkt, teprve potom se cítí bezpečně. Polidšťování v nich vyvolává nejistotu a dezorientaci. Autor navazuje na předchozí titul Pět tajemství šťastného vztahu člověka a psa a představuje praktická cvičrní a konkrétní kroky, jak při výchově psa postupovat a jak řešit problémové chování.
Těším se na všechny knihy, které si během roku koupím a doufám, že budu mít šťastnou roku při výběru. Snad i vy, kteří také rádi čtete, budete se svými knížkami spokojení. Můj loňsky rok - snad připravím článek, byl až na jednu knihu dobrý, doufám, že tomu tak bude i letos.
Zároveň chci vám všem moc poděkovat za přízeň. Jsem si vědoma toho, že se v posledních letech svému blogu nevěnuji tak často, jak bych chtěla, ale vážím si každé návštěvy a každého komentáře, třebaže se objeví jen občas. Moc se těším, až se s vámi i letos podělím o knižní recenze a vše ostatní.

Robert Bryndza - Noční lov

7. ledna 2018 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Bude tomu rok, co jsem četla Dívku v ledu, která mě naprosto pohltila. Tak moc, že jsem se nemohla dočkat další knihy Roberta Bryndzy - a musím říct, že i ta se mi moc líbila, jsem nadšená - Noční lov, je totiž snad ještě lepší!Praktický lékař je nalezen mrtvý ve svém domě za velmi podivných okolností. Nahý a s pytlem na hlavě. Šéfinspektor Erika Fosterová čelí brutální vraždě, která nemá zjevné opodstatnění. Avšak několik dní nato je nalezen další mrtvý muž. To už nemůže být náhoda. Nebyla by to Erika, aby se do vyšetřování nepustila po hlavě a neporušila při tom nejedno šéfovo nařízení. Chytit vraha je priorita číslo jedna. Nehledě na následky.
Druhý díl série s šéfinspektorem Fosterovou vás pohltí a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Psychologie pachatele, je naprosto skvěle propracovaná, promyšlené vraždy, kterým nechybí surovost, a dějovost, díky které kniha utíká před očima.
Tentokrát se autor zaměřil především na psychologii jednotlivých postav. Erika se více otevírá a ukazuje svou přímočarost a paličatost. Její kolegové i nadřízení, se od posledně také posunuli kousek dál. Knize nechybí humor a ironie. Zároveň působí jako odlehčení jinak neředěného napětí. I vztahy se posunují.
Právě tím se ale Noční lov odlišuje od Dívky v ledu. Jde víc do hloubky a odkrývá to, co se skrývá až v samotném nitru. Rovněž ukazuje, že zvrat může přijít mnohem dřív, než byste chtěli. To, co následuje potom, je stejně důležité. Knížku hodnotím pěti hvězdičkami a vřele doporučuji.