Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Říjen 2017

Brzy na knižních pultech

31. října 2017 v 8:30 | Nikinka
Už dlouho jsem tento článek nepsala. od posledního článku, vyšla spousta krásných knížek, ale já o nich bohužel nestihla napsat. Protože se blíží Vánoce, mám tu pro vás knihy, které vycházejí během listopadu a prosince. Samozřejmě ještě vyjdou další, ale snad si vyberete z následujících.


Pokud se vám líbila kniha Slon pro Karla Velikého, jistě už čekáte na Zloděje hedvábí. Možná vás zaujme také Píšťalka nebo Ztracené světlo, které mě zaujalo svou obálkou, i anotací.
Případy vrchního inspektora Gamache, si chci koupit už od první knihy - Zátiší, avšak ještě jsem se k tomu nedostala. Knížky mě velmi lákají, ale knižních sérií, mám v knihovně dost na to, abych pomalu řešila, kam je všechny dám. Ale jak jsem napsala, tyto knihy, mě lákají... Ti, kteří tuto sérii četli, jistě očekávají již šestou knihu - Pohřběte své mrtvé. Věřím, že si svého čtenáře, najde i Proletá krev.
Loni, jsem pod stromečkem našla Dívku v ledu - kniha se mi moc líbila, avšak k Nočnímu lovu, jsem se ještě nedostala. Teď možná budu mít možnost si knihu koupit, protože brzy vycházejí také Temné hlubiny. Kniha Rubínový pokoj, mě zaujala svou anotací.
Maestru jsem sice četla, avšak nevím, jestli se po tomto "zážitku", chci pouštět do Dominy. Každopadně, pokud se někomu Maestra líbila, pak se na Dominu jistě těší. Já se po tom, co jsem od Maestry čekala a nakonec dostala, Domině asi vyhnu. Někdy by člověk asi měl v knihkupectvích číst i zadní část knihy, kde se píše o autorovi. Tuto část kdybych si přečetla, věděla bych, že tato kniha, není to pravé ořechové pro mě. Oběť bez tváře, mě zaujala - poslouchala jsem krátkou audioukázku - rozhodně mě zajímá zbytek, opět se však jedná o první knihu ze série. Fanoušky Agathy Christie, jistě potěší novinka 3x Hercule Poirot 3. Šílené výčitky pro milovníky knih Liane Moriarty.
Možná se vám bude líbit kniha Nebe, na němž nesvítily hvězdy. Protože jsem nedávno dočetla Spálenou oblohu a moc se mi líbila, těším se také na Dokonalou. V knihovničce, na mě sice čeká ještě Tichá modlitba, ale rovněž se těším na Otevřený hrob.Dirk Husemann - Zloději hedvábí

Kniha by měla vyjít: 1.11.2017

Byzanc, léta Páně 552

Z císařského pověření se zvědové Taurus a Olympiodoros vydávají do daleké Asie, aby tam odhalili tajemství výroby hedvábí. Skutečně se jim podaří ukrást housenky bource morušového a ukrýt je v dutých poutnických holích. V převleku za buddhistické mnichy se pokoušejí dopravit vzácnou kořist bez úhony do Byzance - osm tisíc mil po Hedvábné stezce.
Vědomosti o drahocenné látce drží při životě celé národy, jejichž panovníci bleskově zahajují stíhání. Zanedlouho visí život obou Byzantinců a jejich tajuplné průvodkyně Che-lien Cchuej na hedvábné niti...


John Grisham - Píšťalka

Kniha by měla vyjít: 1.11.2017

Nejnovější román Johna Grishama - včetně připojené bonusové povídky Svědek procesu - přináší další strhující příběh, který potvrzuje výjimečné a neotřesitelné postavení tohoto autora v žánru právnických thrillerů.
Soudci jsou čestní a spravedliví. Jejich poctivost a nestrannost tvoří základ dobře fungujícího právního systému. Co když ale někdo z nich obejde zákon nebo přijme úplatek?
Lacy Stoltzovou, zaměstnankyni Kárné komory dohlížející nad etickým chováním soudců, kontaktuje záhadný muž a slíbí jí odhalení nejzkorumpovanějšího vykonavatele práva v dějinách USA. Informátor byl kdysi sám právníkem, zdá se tedy, že může poskytnout zasvěcená fakta. Ale odkud je bere? A kdo obviňovaného soudce financuje? Odhalování takových finančních toků, zvlášť stojí-li za nimi mafie, hrozí vždy nebezpečím. Tentokrát však doslova smrtelným…


Jill Santopolo - Ztracené světlo

Kniha by měla vyjít 1.11.2017

Neodolatelný romantický příběh o přetrvávající síle opravdové lásky se šokujícím, nezapomenutelným koncem. - Lucy stojí před životním rozhodnutím. Než k němu dospěje, bude si muset přehrát svůj příběh, vlastně jejich příběh, od začátku. S Gabem se seznámí na univerzitě v jeden zvláštní den, který promění osudy všech zúčastněných. Je možné, aby našli smysl život jeden ve druhém? Anebo se mají podvolit proudům, které je od sebe odvádějí? Jejich třináctiletá cesta plná snů, touhy, žárlivosti, zrad a nakonec lásky je hlubokým a zároveň čtivým vykreslením jednoho (ne)obyčejného vztahu, ve kterém se může najít každý, kdo miloval.


Louise Pennyová - Případy vrchního inspektora Gamache 6: Pohřběte své mrtvé

Kniha by měla vyjít: 6.11.2017

Nikdo není neomylný. Armand Gamache moc dobře ví, jaké propasti skrývá lidská duše, neboť za svou službu u Sureté du Québec už nesčetněkrát nahlédl za fasádu zdánlivě bezúhonných životů. Ale stejně tak poznal, že ani desítky let zkušeností, chladná hlava a vytrénované instinkty nemusejí v honbě za pachatelem zločinu zaručit úspěch. Někdy stačí udělat ve vteřině osudovou chybu.
Nový příběh série přivádí vrchního inspektora do québecké metropole, za jejímž pohádkovými kulisami dřímou staletí nevraživosti mezi anglofonními a frankofonními Kanaďany. Nalezení mrtvého muže ve sklepení úctyhodné Literární a historické společnosti se může stát roznětkou dlouho potlačovaných vášní, předehrou výbuchu, jehož následky by byly nedozírné. A je tu ještě jeden případ, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pones, z níž usvědčil místního majitele bistra Oliviera...


Sabine Thieslerová - Prokletá krev

Kniha by měla vyjít: 6.11.2017

V domku na samotě v lesích v Toskánsku objeví houbař tělo zavražděné ženy. Sarah, původem Němka, manželka majitele tratorie Romana, leží na své posteli s podříznutým hrdlem.
Tato brutální vražda je ale jen začátkem pro vyvrcholení událostí, které začaly před mnoha lety v Německu. Nyní se vracejí, aby plnou silou udeřily na všechny členy rodiny a posléze celou tragédii dovedly do hořkého konce.


Robert Bryndza - Temné hlubiny

Kniha by měla vyjít: 7.11.2017

Některá tajemství mají raději zůstat hluboko skryta...

Když dostane detektiv šéfinspektor Erika Fosterová tip, že by klíčový důkaz ve velkém drogovém případu mohl být ukryt v zapadlém lomu na okraji Londýna, nařídí jeho prohledání. Z hlubin však její kolegové vyzdvihnou nejen důkazy k tomuto případu, ale i kostru malého dítěte.

Pozůstatky jsou rychle indentifikovány jako Jessica Collinsová. Sedmiletá dívka, jejiž zmizení plnilo stránky novin před šestadvaceti lety.

Erika musí začít spojovat střípky z minulosti se současností a nořit se stále hlouběji do rodinných vztahů Collinsových i do života vyšetřovatelky Amandy Bakerové, která si nepřestala vyčítat, že zmizení holčičky nedokázala vyřešit. Erika brzy zjistí, že toto vyšetřování bude jistě jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších v její kariéře.

Někdo si totiž nepřeje, aby byl případ vyřešen. A udělá všechno, aby Eričino pátrání zastavil...


Pauline Petersová - Rubínový pokoj

Kniha by měla vyjít 7.11.2017

Londýn, 1907
Mladičká Victoria žije proti vůli své vlivné šlechtické rodiny ve společném bytě sama se starým komorníkem svého nedávno zesnulého otce. Není bohatá, ale šťastná.
Její svět se ale otřese, když se začnou šířit nehezké narážky na temné rodinné tajemství. Jediný muž, který by mohl na její otázky odpovědět, je zavražděn…
Victoriina dobrá pověst je ohrožena. Při pokusu odhalit rodinné tajemství se dívka k zděšení své rodiny záhy ocitne sama v nebezpečí.
V nouzi ji zachrání atraktivní novinář Jeremy Ryder. Může mu však důvěřovat?

Strhující román o temném tajemství, překvapivých pravdách a lásce
na pozadí viktoriánské Anglie


L. S. Hiltonová - Maestra 2: Domina

Kniha by měla vyjít: 15.11.2017

Judith Rasleighová to dokázala. Žije v luxusu uprostřed Benátek životem, o kterém vždy snila - a pro který by lidé vraždili. A ona vraždila. Je tu ovšem ještě někdo, kdo ví, co všechno má na svědomí. Judith se může vykoupit jedině tak, když najde obraz nevyčíslitelné ceny, obraz, o kterém si ani není jistá, že existuje. Navíc není sama, kdo ho hledá. Hra se poněkud změnila: tentokrát nemá vše ve svých rukou, protože stojí proti nepříteli mocnějšímu a neúprosnějšímu, než by ji kdy napadlo...


Stefan Ahnhem - Fabian Risk 1: Oběť bez tváře

Kniha by měla vyjít: 15.11.2017

Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi - série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích.

POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ

Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji - vzkaz pro Fabiana Riska.
Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou - na školním snímku je totiž i Fabianova tvář.
Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist - a krutou touhu po dokonalé pomstě...


Agatha Christie - 3x Hercule Poirot 3

Kniha by měla vyjít: 15.11.2017

Malé šedé buňky belgického detektiva nikdy nespí - důkazem jsou další tři mistrné případy: Vánoce Hercula Poirota (1938), Smrt staré posluhovačky (1952) a Kočka mezi holuby (1959).
Vánoce bývají časem dobré vůle a rodinné pospolitosti - nikoli však pro Leeovy. Letos ale má být všechno jinak… Milionář, panovačný a bezcitný Simeon Lee, pozve své potomky, aby strávili svátky v jeho společnosti. Sentimentální milující otec na stará kolena? Nebo má snad jiné, zlověstnější úmysly? V brilantně vykreslené atmosféře podezíravosti a nevraživosti dojde k vraždě. Hercule Poirot bude potřebovat veškerý svůj um, aby zločinu přišel na kloub.
V Broadhinny, poklidné anglické venkovské obci, "žijí nóbl lidi", jak tvrdí paní poštmistrová Sweetimanová. Zaběhnutý řád sice naruší násilná smrt staré posluhovačky, ovšem policie koná, jak má, a brzy dopadne a před soudem usvědčí pachatele. Nebo ne? Vrchní policejní inspektor Spence má pochybnosti, a když se s nimi svěří Herculu Poirotovi, rozčeří hladinu tradiční idyly pořádný uragán a z hlubin vypluje na povrch mnohé, co nikdo ani netušil.
Dvě zaměstnankyně soukromé dívčí školy se pozdě v noci vypraví zjistit, proč se ve sportovním pavilonu pohybuje záhadné blikající světlo. Mezi tenisovými a lakrosovými raketami mrtvé tělo najdou neoblíbené učitelky tělesné výchovy, již někdo právě zastřelil. Ve chvíli, kdy "kočka" udeří podruhé, zavládne v ústavu zmatek. Studentka Julia Upjohnová toho naneštěstí ví příliš mnoho. Bez pomoci Hercula Poirota by se mohla sama stát příští obětí...


Liane Moriarty - Šílené výčitky

Kniha by měla vyjít: 15.11.2017

Novinka od autorky Sedmilhářek a Manželova tajemství je konečně tu!
Pedantská účetní Erika a bohémská violoncellistka Clementine toho mají společného jen málo, ale přesto jsou prakticky odjakživa nejlepší kamarádky. Jenže zatímco bezdětná Erika by pro Clementine strčila ruku do ohně, nábožně lpí na každém slovu své kamarádky a s oblibou jí radí, jak vychovávat dcery, Clementine se do téhle role nechala kdysi vmanévrovat svou soucitnou matkou a po většinu času jí ta její otravná obdivovatelka pořádně leze na nervy. A pak je jednoho krásného, slunečného dne pozve obě i s jejich manžely, Samem a Oliverem, Eričin soused na grilování.
Co se na nějaké obyčejné garden party mohlo přihodit tak strašného, že teď všichni litují, že pozvání přijali? A hlavně - čí je to vina?


Rainer M. Schröder - Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Kniha by měla vyjít: 1.12.2017

Alija Bet je hebrejské kódové označení pro ilegálně organizované přistěhovalectví do britské mandátní oblasti Palestina.
Pro Leah a Janneka svitla na obzoru naděje - oba jsou z rodiny jediní, kdo přežili koncentrační tábory, a nyní, v roce 1946, se stále ještě hluboce traumatizovaní potulují jako živé mrtvoly rozbombardovaným Mnichovem. Doslechli se o nebezpečné plavbě na přeplněných vracích parníků, o mnoha utopených nebo v britských sběrných táborech internovaných uprchlících, o neustálých bojích s arabskými obyvateli - ale nemají jinou možnost.
A tak se oba vydávají jako ilegální běženci na cestu přes Středozemní moře s nadějí na novou vlast.


Gilly Macmillanová - Dokonalá

Kniha by měla vyjít: 1.12.2017

Bestsellerová autorka Gilly Macmillanová přichází po Spálené obloze s novým znepokojujícím psychothrillerem.
Pro všechny, kteří ji znají, je Zoe Maiseyová - dětský génius a hudební senzace - jednoduše dokonalá. Jenomže před několika lety zavinila Zoe tragédii. Svůj trest si odpykala a teď je zase volná. Matka a otčím ji a jejího nevlastního bratra všemožně podporují v jejich nadání ke hře na klavír.
Ten den je čeká životní vystoupení. O půlnoci však Zoeyinu matku naleznou mrtvou…


Angela Marsonsová - Případy Kim Stoneové 4: Otevřený hrob

Kniha by měla vyjít: 1.12.2017

Mrtví neprozrazují tajemství… když jim nenasloucháš.
Zavražděná žena s obličejem rozbitým k nepoznání, prázdný pohled směřující k nebi, z úst se jí sype hlína. A stovky much se slétají ke krvavé hostině.
Výzkumné zařízení ve Westerley studuje rozklad lidských těl, jejími rezidenty jsou ti, co i po smrti chtějí posloužit vědě. A právě tady nalezne Kim Stoneová se svým týmem mrtvolu - ale čerstvou, o níž místní badatelé nemají tušení, kde se tam vzala. Po objevení druhé dívky, ponechané napospas smrti, s ústy naplněnými hlínou, je jasné, že Kim a její tým mají co do činění se sériovým vrahem. Ale kolik těl ještě leží někde pohozeno? A kdo bude další?
Pak zmizí místní reportérka Tracy Frostová a věci naberou rychlý spád. Kim ale bude muset být rychlejší… než si vrahova pokroucená mysl vyžádá další život.


Zdravím

29. října 2017 v 11:22 | Nikinka |  Novinky
Ač netuším, jestli sem ještě někdo nahlédne, moc se omlouvám za svou neaktivitu v posledních týdnech.
Jak jistě všichni vědí, blog měl výpadek, poté jsem zjistila, že se mi vkládá do článku jiný text, než jsem původně nastavila dopředu, týden nato stejným postupem připravený článek, kde opět nebylo to, co jsem původně psala... Nebo se mi článek vůbec nezveřejnil.
Doufám, že už je vše v pořádku a blog funguje, jak má, ač jsem ještě neměla možnost to zjistit, protože se teď dělím o počítač se sestrou, takže mi mnohdy nezbývá čas psát. Proto se pokusím napsat pár článků a další recenze knih, které jsem četla.
Ráda bych se také dostale ke knihám, které jsem si v září a v říjnu koupila. A protože se blíží Vánoce, možná si stejně jako já, vyberete i z knich, které vyjdou.

Všechny vás moc zdravím a přeji kránou neděli.


Angela Marsonsová - Případy Kim Stoneové 2: Ďábelské hry

15. října 2017 v 9:38 | Nikinka |  Z mé knihovny
Po přečtení Němého křiku, ze kterého jsem byla nadšená, jsem se hned pustila do další knihy - Kim Stoneová je zpět a tentokrát se zaplete do opravdu Ďábelské hry...


Detektiv inspektorka Stoneová a její týmem vyšetřuje případ sexuálního zneužívání dvou malých holčiček. Vše se zdá být uzavřeno, ale Kim má pocit, že při objasňování zločinu něco zásadního přehlédli. Do toho je tady nový případ - z vězení propuštěný násilník je nalezen brutálně zavražděný. Mohla by za vraždou stát oběť znásilnění? Neví o tom něco psychiatrička oné dívky, doktorka Alex Thorneová? Proč ale tato na pohled dokonalá profesionálka působí na Kim tak nepříjemně? Podezření zesílí, když se ukáže, že doktorka lže o své minulosti a osobním životě. Kim si rychle uvědomí, že má co do činění s chladnou sociopatkou, která si pohrává s klienty, aby zahnala nudu a dosáhla svého cíle.
Z prvního případu inspektorky Stoneové, Němého křiku, jsem byla úplně unešená. Těšila jsem se na další díl a zároveň se trochu bála. I přes drobné výtky, se mi kniha opět moc líbila.
Ďábělské hry jsou výborné - přečtené velmi rychle. Opět je tu úžasná kriminalistka Kim, která jde za spravedlností a málo se přitom ohlíží na konvence, které kvůli svému sociálnímu deficitu stejně moc nechápe. Na druhé straně stojí čiré zlo - vysoce inteligentní žena bez svědomí a morálních zábran. Tento boj mezi dvěma silnými ženami, ve kterém je dovoleno vše, je fascinující. Je možné se z takového temna vůbec vyjít bez úhony? Druhý případ Kim Stoneové to není jen skvělá detektivka, ale i psychologický thriller, u kterého se vám bude tajit dech. Krom toho má knížka spád a čtenář se dočká řady velmi překvapivých momentů, včetně nečekaného rozuzlení původního případu. Knihu hodnotím pěti hvězdičkami a už teď se těším na Tichou modlitbu, která na mě čeká v knihovně.

Angela Marsonsová - Případy Kim Stoneové 1: Němý křik

8. října 2017 v 16:13 | Nikinka |  Z mé knihovny
Máte rádi detektivky, kde už po pár stránkách neodhalíté, kdo je vrah? Napínavé, ale i vtipné čtení? Pak je Němý křik, první případ Kim Stoneové, tou správnou volbou.


Ve vaně je nalezena utopená osaměle žijící žena, starší muž skončí s podříznutým hrdlem. Co je spojuje? Před deseti lety spolu pracovali v dětském domově pro dívky, který vyhořel a pak byl uzavřen. Na stejném místě má brzy začít archeologický výzkum, avšak někdo se jej snaží usilovně překazit. Případ dostane inspektorka Kim Stoneová, která během vyšetřování najde na pozemku zakopanou dětskou kostru. Další nálezy kostí mladých dívek ani mrtvoly bývalých zaměstnanců na sebe nedají dlouho čekat. Podaří se po tolika letech najít vraha? Kdo porušil tajemnou přísahu, která vydržela tolik let? Kdo se chce zbavit nepohodlných svědků?
Němý křik je prvním případem inspektorky Kim Stoneové, velmi zvláštní policistky, která má problémy v mezilidské komunikaci, ale její pracovní výsledky jsou velkolepé. K tomuto případu má Kim navíc specifický vztah, protože i ona vyrostla v podobném zařízení pro výchovu opuštěných a problémových dětí. V pátrání jí to může pomoci, zároveň to však pro ni znamená návrat k dávným a pečlivě uzamčeným vzpomínkám z dětství.
Němý křik je strhující kniha s výbornou atmosférou a skvělou zápletkou. Hlavní hrdinka i členové jejího týmu si velmi rychle získají čtenářovy sympatie, a to i přesto, že je Kim Stoneová vyšetřovatelka, která nechápe, kdy poděkovat a proč někomu přát k narozeninám. Svou práci ale dělá dobře, a protože nevede prakticky žádný osobní život, může se na vyšetřování dokonale soustředit. Ač to není úplně týmový hráč, na své kolegy se může spolehnout. V knize se střídá vlastní dějová linie spojená s vyšetřováním aktuálních trestných činů s odbočkami do minulosti a do mysli samotného vraha. Kapitoly jsou rychlé a napínavé, atmosféra opuštěného ústavu tajemná. Máte chuť přečíst si další a další kapitolu a nakonec knihu (tak jako já) přečtete hodně rychle. A když si myslíte, že už vás nic nemůže překvapit, rozuzlení je jiné, než jste si mysleli. Němý křik hodnotím pěti hvězdičkami a vřele doporučuji.

Arundhati Roy - Bůh maličkostí

1. října 2017 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Knihu Bůh maličkostí jsem měla v knihovně skoro rok. Dostala jsem ji dárkem k narozeninám - moc jsem se na čtení těšila, ale loni na to moc času nebylo... S knihou jsem strávila poslední letní dny a nelituji toho. Něco tak krásného, jsem už dlouho nečetla.
Vyprávění začíná příjezdem jednatřicetileté Rahel do svého rodného domu v Ayemenemu v Indii. Ve velkém domě bydlí její prateta s kuchařkou. Rahel přijela na popud pratety, která jí napsala dopis s oznámením, že se domů vrátilo Rahelino dvojče Estha. Děti byly rozděleny po tragédii, která se odehrála, když jim bylo sedm let, což je poznamenalo. Postupně se dozvídáme o dvou týdnech, kdy je navštívila jejich sestřenice Sophie s matkou z Anglie. Během vyprávění autorka udělá pár odbočení, abychom se dozvěděli historii hlavních osob a věděli, co je utvářelo. Tím se stává román vrstvený několika osobami a časovými údaji. Je zajímavé sledovat, jak jsou hrdinové ovlivněni předsudky a sociálními rozdíly. Jejich myšlení nedělá vyjimky a doplácení na to jejich nejbližší, které měli chránit. Je vidět rozdíl chování muž a žena, kdy se žena podřizuje a odlišnost chování matky ke svým dětem.
Velmi mě oslovil styl psaní, rovněž si cením autorčiny otevřenosti.


Kniha se četla dobře. Ač jsem měla problém se jmény. Je to kniha určená k pomalejšímu čtení, aby si čtenář vychutnal vyprávění. Ke knize se někdy ráda vrátím. Pokud jste Boha maličkostí ještě nečetli, určitě knížku doporučuji.