Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Únor 2016

Peter Robinson - Pohled do tmy

28. února 2016 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Od Patera Robinsona, jsem přečetla samostatnou detektivku Až mě uloží do země. Ač kniha Pohled do tmy možná v konečném závěru nebyla tak špatná, kniha Až mě uloží do země, se mi líbila mnohem víc.
Po přečtení Až mě uloží do země, jsem se na Pohled do tmy strašně těšila - myslela jsem si, že to bude další zajímavé a strhující čtení, které budu doslova hltat... První kapitoly se táhly - říkala jsem si, že se to snad rozjede a zbytek už bude v rychlejším tempu. Nestalo se. Knížka má pomalý, táhlý a místy i nudný děj až do konce. Nejsem z těch, kteří knížku zavírají - dávám jim šanci - čtu až do konce, ale z Pohledu do tmy, nejsem tak nadšená jako z Až mě uloží do země. První kniha z případů šéfinspektora Alana Bankse mě zklamala - čekala jsem víc.
Knížku jsem otevírala s takovým nadšením, nakonec si říkám, jestli vůbec má cenu číst další knihu. Buď se prostě jen nepovedlo napsat Pohled do tmy, nebo Peter Robinson není na psaní současných detektivek. Autor má rozhodně na víc.


V yorkshirském rehabilitačním zařízení pro policisty byl zabit uznávaný inspektor Bill Quinn. Vyšetřování se ujímá místní detektiv Alan Banks. Když v Quinnově pokoji najde kompromitující fotografie, které by mohly ohrozit pověst strážců zákona, o vraždu začne zajímat také Joanna Passerová z oddělení inspekce. Svérázný Banks, neochotný s kýmkoli spolupracovat, trpí její přítomnost jen s největšími obtížemi. Na snímcích, kde zavražděný Quinn dovádí v hotelovém pokoji s neznámou dívkou, je něco podezřelého. Něco je spojuje s místním podsvětím. A s několik let starou kauzou, která byla pro Quinna léta noční můrou. Před lety totiž v Estonsku bez úspěchu vyšetřoval zmizení mladé dívky. Její rodina šest let věří, že jejich dcera stále žije. A možná nějak souvisí s vraždou Quinna...PETER ROBINSON, rodák z britského Leedsu (1950), absolvent anglistiky na místní univerzitě, se roku 1974 natrvalo přestěhoval do Kanady. Zde pokračoval ve studiu, magisterský titul v oboru anglistika a tvůrčí psaní získal pod vedením Joyce Carol Oatesové na University of Windsor, doktorandský pak na York University. Žije s manželkou v Torontu, kde příležitostně vyučuje psaní detektivek.
Kromě populární řady příběhů s šéfinspektorem Alanem Banksem (vyšlo již více než dvacet svazků, od roku 2010 točí společnost ITV, proslulá seriálem Vraždy v Midsomeru, také televizní adaptace) vydal dva soubory povídek a tři samostatné kriminální romány - za titul Až mě uloží do země (2011, česky 2014) získal v roce 2012 Arthur Ellis Award za nejlepší kanadskou detektivku roku.Banks se znovu vrátil k St. Patrick's. Tentokrát už nešel dovnitř, ale pokračoval dál, opačným směrem než předtím. Rätsepp přece zmínil, že barman ze St. Patrick's měl dojem, jako by Rachel při odchodu z baru viděl vyrazit špatným směrem. Co když se nemýlil? Banks chtěl zjistit, co tu je ještě za podniky kromě klubu Hollywood a hotelu My City. A kousek za hospodou po své levici zahlédl dlouhou, úzkou, klikatící se uličku: po obou stranách rozmanité fasády čtyřpatrových domů, proužky chodníků a dlážděná ulice akorát tak na šířku auta.
Banks do uličky zabočil. Místy z fasád opadala omítka a bylo vidět kamení a cihly, jako když se pod odtrženou kůží ukáže kostra nebo holé zuby a čelist. Nad několika vstupy visely vlajky. Banks odhadoval, že většina domů je obydlených, anebo jsou vespod kanceláře a nahoře byty.
Pak si nad jedním vchodem, asi deset metrů před sebou, všiml malého osvětleného znamení bez nápisu. Byla to stylizovaná kresba muže ve fraku a cylindru, který pomáhal kypré dámě do kočáru. Banks se zastavil a prohlédl si ten vchod. Nebyla tu žádná vývěska s otevírací dobou nebo ceníkem; návštěvníci nejspíš prostě museli předem vědět, oč tu jde. Přes těžké prosklené dveře rozeznal recepční stůl a jakousi šatnu v načervenalém svitu. Interiér byl vybaven elegantně, s leštěným kováním a výplněmi z tmavého dřeva; pokud šlo o erotický podnik, pak tedy notně noblesní. A byl v provozu.

Tom Rob Smith - Dítě číslo 44

21. února 2016 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny

JAK ODHALIT VRAHA V ZEMI,

KDE NESMĚJÍ EXISTOVAT VRAŽDY?
STRUJÍCÍ KRIMINÁLNÍ THRILLER, PŘELOŽENÝ DO 36 JAZYKŮ,
NOMINOVANÝ NA 17 MEZINÁRODNÍCH CEN
(VČETNE MAN BOOKER PRIZE) A OVĚNČENÝ SEDMI Z NICH
Letos jsem zatím četla jen dobré knihy, mezi které rozhodně patří i Dítě číslo 44. Jsem doslova nadšená - kniha je skvěle napsaná - autora je výborný vypravěč. Strhující, napínavé a velmi zajímavé čtení od začátku, až do konce. Pokud jste viděli film, ale nečetli knihu, pak vám ji rozhně doporučuji.
Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro něj, jeho rodiče a krásnou manželku. Přesto si však nikdo nemůže být ničím jistý. Když lev odmítne udat svou ženu, je ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství na Urale. Narazí zne na vraždu, která se podobá jiné, označené za nehodu. Lev se pustí do hledání vraha. Něco takového však ve stalinistickém Sovětském svazu v 50. letech neexistuje. Musí proto pátrat jen se svou ženou na vlastní pěst a tajně. Jak vyšetřování pokračuje, je nalezono stále víc mrtvých dětí. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, zístá nečekaného spojence.
Smyčka se postupně utahuje nejen kolem vraha, ale i hlavních hrdinů.
Tom Rob Smith, narozený roku 1979 švédské matce a anglickému otci, vyrůstal a nyní i žije v Londýně. Absolvent Cambridge pokračoval ve studiích v Itálii a rok navštěvoval kurzy tvůrčího psaní. Poté začal pracovat jako scenárista.
Dráhu prozaika nastoupil v roce 2008 titulem Dítě číslo 44, prvním ze zamýšlené série thrillerů situovaných do Ruska padesátých let minulého století. Za úspěchem této knihy - dočkala se několika žánrových ocenění, byla nominována na Booker Prize či Costa First Novel Award a přeložena do téměř dvou desítek jazyků - stojí zejména precizní nastudování dobových pramenů brilantně skloubené s pozoruhodně zvládnutou vypravěčskou technikou.
Nastavenou laťku kvality se autorovi podařilo udržet i ve druhém dílu, románu Utajovaný projev (2009). Třetím dílem je Agent 6 (2013).
Filmovou verzi románu Dítě číslo 44 produkoval Ridley Scott. Natáčení probíhalo v létě 2013 v Česku. V hlavních rolích se představil Tom Hardy, Gary Oldman a Noomi Rapaceová, známá ztvárněním Lisbeth Salanderové ve švédských adaptacích thrillerů Stiega Larssona.


George Orwell - Na dně v Paříži a Londýně

14. února 2016 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Na jaře roku 1928 se Eric Blair usadil Paříži, kde se snažil živit jako spisovatel. Napsal dva romány a několik povídek, se kterými neuspěl - později je zničil. Když utratil své úspory, musel se živit jako plongeur - umývač nádobí v jedné restauraci. Tato práce byla náročná - sedmnáct hodin mýt nádobí po hostech a snášet urážky a hloupé řeči - to všechno se dlouho vydržet nedá. Rozhodne se tedy, odejít zpět do Anglie - ani zde slíbená práce nevyjde - potlouká se tedy jako tulák od útulku k útulku. Zápisky vydal jako svou prvotinu pod jménem George Orwell.
Na dně v Paříži a Londýně je spojením memoáru a reportáže - autor popisuje podsvětí fracouzských restaurací a bister, také to, jak příšerně vypadají anglické útulky pro tuláky, vypráví o podivných lidech a drobných zločinech, se kterými se setkal na vlastní oči a navrhuje způsoby, jak by se společnost mohla vypořádat s chudobou.

Číst tuto knihu, pro mě byl zážitek - ostatně jako pokaždé, když čtu něco od Orwella. Jeho knihy čtu hrozně ráda - doslova je htám! Jsou skvěle napsané, čtivé a velice zajímavé. Na dně v Paříži a Londýně, rozhodně stojí za přečtení - skvělé!
Děkuji své milované sestře, za skvělý dárek - určitě se ke knize vrátím - a moc ráda. Děkuji!George Orwell (1903-1950) patřil k nejvýraznějším spisovatelům a novinářům první poloviny 20. století. Souzněl se soudobými levicovými filozofickými proudy a prohlašoval se za socialistu, v případě Sovětského svazu však potěmkinovskou povahu socialistického režimu brzy prohlédl a ostře se proti němu vymezil. Originálně své politické myšlenky zpracoval v alegorické novele Farma zvířat (1945) a v dystopickém románu Devatenáct set osmdesát čtyři (1949). Velmi oblíbené byly a stále jsou jeho eseje, cestopisy a reportáže, např. Na dně v Paříži a Londýně (1933) a Hold Katalánsku (1938). George Orwell dodnes zůstává ikonou vzdoru vůči totalitním tendencím a politické manipulaci všeho druhu.

Návštěvnost 237 - 240

10. února 2016 v 8:30 | Nikinka |  Návštěvnost blogu
Děkuji všem, kteří v posledním měsíci navštívili tento blog - moc si toho vážím.Pondělí: 6
Úterý: 25
Středa: 4
Čtvrtek: 1
Pátek: 10
Sobota: 11
Neděle: 12
Celkem: 69


Pondělí: 8
Úterý: 5
Středa: 8
Čtvrtek: 5
Pátek: 10
Sobota: 2
Neděle: 10
Celkem: 48


Pondělí: 4
Úterý: 6
Středa: 3
Čtvrtek: 6
Pátek: 7
Sobota: 5
Neděle: 8
Celkem: 39


Pondělí: 9
Úterý: 5
Středa: 9
Čtvrtek: 6
Pátek: 5
Sobota: 3
Neděle: 8
Celkem: 45

Lynn Cullenová - Mrs. Poe

7. února 2016 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny

Zakázaná láska k autorovi Havrana může být nebezpečná...... a má duše z toho stínu, jímž mne navždy uhrane, nevzchopí se - už víckrát ne.
Edgar Allan Poe, Havran

Šíjelnství je jako kapka inkoustu ve vodě.
Brzy se nedá poznat, kdo je šílený a kdo ne.

Pan Bartettt mě varoval před sklony k násilí, které Poe může mít, když se ocitne pod tlakem, navíc spojeným s morálním zármutkem. Touha, smutek a Virginiino šílenství ho dohnaly na pokraj příčetnosti; a potom, když se ke mně zoufale natahoval, když mě potřeboval nejvíce, jsem si ho držela od těla. Nepodlehla jeho mysl? Když mě nemůže mít v životě, nehodlá mě získat ve smrti?

Shora se ozval další tlumený náraz holuba o stěnu. Obrovské kyvadlo čeřilo vzduch jemně jako dech.

Podívala jsem se na žoky bavlny. Někdo je naskládal pod kyvadlo, jako kdyby hrozilo nebezpečí, že spadne. Vzhlédla jsem nahoru, do tmy, kde bylo kyvadlo přivázané k lanu silnému jako námořníkova paže. Vtom jsem z dálky zaslechla volání...

"Každá stránka nabitá dějem... Čtenáři, kteří si zamilovali Pařížskou manželku Pauly McLainové, příběh o životě a láskách Ernesta Hermingwaye, si teď mohou vychutnat další román plný historických skandálů, vášní, tragiky i romantiky."

- Library Journal
Píše se rok 1845.
Edgar Allan Poe, autor Havrana a jiných temných básní i strašidelných příběhů, je hvězdou newyorské společnosti. Zatímco všichni milují jeho, spisovatel je zamilován do Frances Osgoodové - nesměělé básnířky. Jejich lásce však brání manželství s Edgarovou sestřenicí, kterou si vzal, když jí bylo třináct let. Frances je rovněž vdaná za malíře, zaneprázdněného věčnými milostnými aférami.

Autorka ve své knize čtenáře zve do časů, kdy městem projížděly kočáry, v salonech bahatých lidí se pod světly plynových lamp předváděly luxusní róby, recitovala poezije a probíraly skandály.

Ani Frances nedokáže zabránit svým citům k panu Poeovi. Když jejich vzájemná láska vyjde najevo, musí čelit nepříjemnostem ve společnosti. Ocitá se v nebezpečí - brzy jí dojde, že nejde jen o její pověst, ale také o život. Těžce nepocná Poeova žena se svého muže odmítá vzdát... Jako bych četla jednu z Edgarových povídek - konec je velmi napínavý. Přesto že je to z části fikce, jedná se také o životopis. Je to čtivá kniha, od které se zaručeně neodtrhnete.

Napsali o knize "Je pravda, že Edgar Allan Poe podváděl svou dětinskou mladou ženu, těžce zápasící s tuberkulózou, s mladou básnířkou, kterou potkal na literárním salonu? Lynn Cullenová, vás přiměje věřit, že ano."
- New York Times

"Nikdy nepřestanete žasnou nad tím, jak jste se tak náhle mohli ocitnou uprostřed lehce děsivého příběhu o zakázané lásce Edgara Allana Poea - a přitom se do toho pána sami zamilovat."
- NPRLynn Cullenová, uznávaná autorka více než patnácti knih pro děti a mladé čtenáře, se narodila v roce 1955 ve Fort Wayne v Indianě. Na Indianské univerzitě pak obdržela titul bakaláře v oboru školství. Po ukončení studií se vdala a přestěhovala do Atlanty, kde strávila několik let péči o svoji rodinu. Jen co však děti odrostly, začala se věnovat dobrovolnické práci ve školní knihovně a její nadšení pro dětskou literaturu se rozhořelo naplno. Brzy poté začala vycházet řada jejích knih pro mládež.

"Spisovatelkou jsem si přály být už od nejútlejšího věku," vypráví. "Stále si pamatuju na svůj první příběh, který jsem napsala v pěti letech - bylo to o medvědovi, který se hrozně přecpal medem. Pokládala jsem ho tenkrát za naprosto úžasný."

Roku 2010 vydala Lynn svou první knihu pro dospělé, historický román zasazený do období španělské renesance a nazvaný A Creation of Eve (Stvoření Evy). Vzápětí se za ni dočkala velkého uznání a celé řady pochvalných recenzí. Téhož roku byla její kniha pro mládež I am Rembrand's Daughter (Jsem Rembrandtova dcera) zařazena na seznam děl známý pod názvem "25 knih, které by si měli přečíst mladí obyvatelé Georgie".

V recenzi jejího románu Stvoření Evy čteme: Vyřčené slovo má tu moc nadobro zničit pověst člověka, a přestože o věcech minulých je mnoho psáno, neznameyná to ještě, že to všechno musí být pravda. Nikdy nedokážeme zcela pochopit srdce někoho jiného... Přesně to ale platí o knize, kterou máte teď před sebou. Také příběh Edgara Allana Poea a jeho běsů i lásek je příběhem o moci slov a tajemství našich srdcí...

Na jaké knihy se můžete těšit?

6. února 2016 v 11:45 | Nikinka
Do rubriky Z mé knihovny, přispívám už téměř tři roky - za tu dobu se tato rubrika stala mou nejoblíbenější - čtu hodně a ráda.
Přiznávám, že co se blogu týče, tato rubrika se stala jedinou jistotou - jedinou jistotou, že v mém blogu vždycky nějaký ten článek najdete - pravidelný článek. Tato rubrika možná trošičku i "vylepšila" tento blog a díky ní ve psaní tohoto blogu pokračuji, díky těm knížkám, které si našly čtenáře a díky jiným článkům, které sem od jisté doby přidávám mnohem raději než ty ostatní - díky nim, tento blog funguje a díky nim, mám chuť psát.

S tím, co jsem zveřejnila v lednu, jsem celkem spokojená - Hranice nevinnosti se mi nelíbila - nebudu sem psát, jak skvělá kniha to byla, když si to po přečtení nemyslím - pokud knížky pro mládež, pak jsou lepší než tato! Krvavý vítr mohl být lepší. Ta knížka se dobře četla, ale na pět hvězdiček to nebylo - přesto bych k ní nepřistupovala jako jiní, kteří ji četli - zase taková hrůza to nebyla. Mně se kniha líbila. S ostatními jsem spokojená - bylo to skvělé čtení, proto doufám, že u toho zůstanu, že si dobře počtu i tentokrát a vy budete snad také spokejení. Čeká vás Mrs. Poe - kniha podle mého názoru neměla žádnou chybu. Byla čtivá - doslova jsem ji hltala. Poté na vás čeká skvělý George Orwell - tohoto autora miluji - přečetla jsem Na dně v Paříži a Londýně - opět jsem byla nadšená. Ostatně jako vždy, když čtu něco, co napsal Orwell. Zrovna čtu knihu Dítě číslo 44, která se mi zatím moc líbí - autor je skvělý vypravěč! Ač musím přiznat, že mě mrzí, že jsem nejdřív viděla film - knížku totiž četla mamka.
Po přečtení knihy Až mě uloží do země (najdete ji v rubrice), která se mi také moc líbila, jsem si koupila i další knihu Petera Robinsona - Pohled do tmy. Až přečtu uvedené knihy, konečně se dostanu k těm, které jsem si koupila v říjnu. Začnu knihou Žena v černém: Anděl smrti. Pokud to stihnu, tato kniha bude poslední v únoru.

Knižní inspirace

3. února 2016 v 8:30 | Nikinka
I letos jsem pro vás vybrala pár knih, které by mohly zaujmout. Nový katalog jsem netrpělivě očekávala - na začátku roku to trvá vždycky déle. I letos mohu jako VIP člen nakupovat se slevou, za což jsem moc ráda - čtu hodně - nikdy si nechodím jen pro jednu knihu.
Musím uznat, že první katalog v roce 2016, vypadá lépe, než ten první v roce 2015. Je v něm mnohem víc titulů, o které bych stála, ale samozřejmě všechny koupit nejde - nemám na to dostatek prostoru - teď zvažuji každou novou knihu... Ale vím jistě, že se během následujících měsíců po dobu platnosti, se do knihkupectví podívám.


Pokud máte rádi společenské romány a romány o lásce, možná vás zaujme Vojenská felčarka, Pusinka, Povídej, co vidíš, Křídla ve větru, Šepot vzdálených chvil, nebo Bellagrand.Heidi Rehnová
VOJENSKÁ FELČARKA

Chytrá žoldnéřská dcera Magdalena pracuje za třicetileté války jako ranhojička v císařském vojsku. Brzy zahoří velkou láskou ke kupeckému synovi Erikovi, který od smrti svých rodičů žije sám. Je to ale zakázaná láska, protože otcové milenců kdysi proti sobě stáli jako nepřátelé. Po jedné bitvě Erik beze stopy zmizí - a Magdalenu čeká osudové rozhodnutí...
Vojenská felčarka je první díl připravované triologie z třicetileté válkyy.

Tohle není

moje dítě!

Kdo mi uvěří?


Sophie Hannah
PUSINKA

Jen na pár hodin si Alice Fancourtová odskočí od svého dvoutýdenního miminka. Starost o malou Florence svěřila svému manželovi. Jakmile však po návratu vstoupí do dětského pokoje, jako by se propadla do zlého snu. Trvá na tom, že dítě, které leží v postýlce, není její dcera. Manžel David tvrdí, že Alice buď lže, nebo se zbláznila. Jenže Alice ví, že musí policii přesvědčit, než bude příliž pozdě... První román, ve kterém se čtenářům představili policisté Charlie Zailerová a Simon Waterhouse.


Joy Fieldingová
POVÍDEJ, CO VIDÍŠ

Bailey má našlápnuto ke skvělé kariéře vyšetřovatelky. Svět se jí zhroutí, když je brutálně napadena a znásilněna. Trpí panickou úzkostí a nočními můrami, nevychází z bytu, jen sleduje okolí delekohledem, až zjistí, že ji z protějšího domu sleduje vcelku pohledný muž. A pak ji začne v noci budit telefon. Kdo s ní hraje tu podivnou hru? Mohl by ten neznámý muž být útočníkem, kterého policie nemůže dopadnout? Bailey přestává věřit svému rozumu a nevěří mu ani její nevlastní sestra, která se o ni stará - byť se s Bailey zrovna soudí o dědictví...


O ženě, která se

rozhodla změnit svět


Sue Monk Kidd
KŘÍDLA VE VĚTRU

Sarah, dívku z významné rodiny na americkém Jihu, svazují konvence začátku 19. století. Odmítá otroctví a když k narozeninám dostane malou černošku Hetty, odmítá i ji a chce jí darovat svodobu. Osudy Hetty a Sarah se přesto spojí. Sledujeme třicet pět let jejich života plného touhy po svobodě a spravedlnosti. Zničené naděje, zradu, pochybnosti, neopětovanou lásku, samotu a společenské vyhoštění - to všechno Sarah přetrpí, než si najde místo po boku své nebojácné sestry Angeliny, stejně neohrožené bojovnice za ženská práva a zrušení otroctví.Tajemství, která měla zůstat spát...


Kate Mortonová
ŠEPOT VZDÁLENÝCH CHVIL

Edie Burchillová se vydává do Milderhurst Castle, chátrajícího sídla, kde žijí neprovdané sestry Blytheovy. S nimi a s jejich otcem zde Ediina matka před padesáti lety během války strávila po evakuaci z Londýna část dětství. Starší sestry jsou dvojčata a život zasvětily péči o nejmladší sestru Juniper, která se nikdy nevzpamatovala z šoku, který utrpěla v roce 1941, kdy ji opustil snoubenec. Edie pomalu začíná rozplétat matčinu minulost, v kamenných zdech Milderhurstu se však skrývají ještě mnohem větší tajemství...Láska

je jen

začátek...


Paullina Simonsová
BELLAGRAND

Počátek 20. století, Massachusetts. Italská imigrantka Gina je nezávislá, vášnivá a silná osobnost, která touží po vlastní rodině. Harry pochází z vysokých vrstev bostonské aristokracie a má jiný sen - chce vytvořit lepší svět. Jsou ochotní dát vše za to, aby mohli být spolu - a ve vztahu plném emocí, vášní, zuřivosti a trýzně si navzájem zlomí srdce, aby nakonec společně došli na rozcestí, na němž jediné rozhodnutí určí jejich další osud. Román klenoucí se přes dva kontinenty a čtyřicet let, v němž začíná příběh Měděného jezdce.Pokud rádi čtete napínavější knihy - detektivky a thrillery, mám tu pro vás bestseller Pravda a jiné lži, Spouštěč a Nejkrutější měsíc.


PŘIZNAT SE

MANŽELCE, NEBO

ZABÍT MILENKU?


Sascha Arango
PRAVDA A JINÉ LŽI

Henry je úspěšný spisovatel. Elegantní, velkorysý a nebezpečný muž. Vede příjemný život - dokud mu jeho milenka nesdělí, že s ním čeká dítě. Je načase přiznat se své ženě. Ale musí jí opravdu říct všechno? Mnohem jednodušší je odklidit milenku z cesty. A právě při tom se Henrymu přihodí fatální nehoda. Příběh muže, který se ocitl na kraji propasti. Dosud se mu vždy dařilo unikat důsledkům svých činů - ale jednou zajde příliš daleko...Čas běží

a kruh

strachu se

uzavírá


Wulf Dorn
SPOUŠTĚČ

Případ zneužívané pacientky se pro psychiatričku Ellen Rothovou stává nočí můrou. Žena tvrdí, že ji pronásleduje Černý muž, a krátce nato beze stopy zmizí. Při pátrání se cílem neznámého přízraku stává i Ellen. Při šíleném závodu o čas je ve hře život lékařky i její pacientky. Psychiatrička stále hlouběji zabředá do labyrintu strachu, násilí a paranoie. A čas na splnění ultimáta co nevidět vyprší...


Louise Pennyová
NEJKRUTĚJŠÍ MĚSC

Vítejte ve Three Pines, zapomenuté, zapadlé vísce, kde nejkrutější měsíc právě dostál své hrozbě. Jaro je idylické období: na stromech raší pupeny, čerstvně rozmrzlou půdou se prodírají první květiny. Ne všechno se však probouzí k životu... Když se pár místních rozhodne uspořádat na Velkonoce seanci ve starém domě Hadleyových, aby z něj vypudili zlo, jeden z nich zemře. Hrůzou. A patrně mu na onen svět někdo pomohl. Brilantní a empatický Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, přijíždí vyšetřovat další případ - tentokrát bude muset čelit jak nebezpečným démonům tohoto na první pohled idylického místa, tak i svým vlastním.


Zavěrem něco pro mladé čtenáře - Měděná rukavice - pokračování knihy Železná zkouška, Kam jsi odešla, pokračování knihy Zůstaň se mnou, nebo Sotva dýchám - o první knize - Důvod dýchat, jsem již psala...


Cassandra Clareová, Holly Blacková
Magisterium 2
MĚDĚNÁ RUKAVICE

Callum má o prázdninách o čem přemýšlet. Šokující zjištění o své minulosti od nepřítele všech mágů nemůže jen tak přejít, a kromě toho je tu napjatý vztah s otcem a problémy s domácím mazlíčkem Pohromou. Po návratu do druhého ročníku Magisteria se problémy ještě kupí; spolužáci si od něj drží odstup a vše vyvrcholí krádeží Alkahestu, magické rukavice, která může způsobit katastrofu...


Gayle Formanová
KAM JSI ODEŠLA

Mia přežila nehodu, ztratila ale rodinu, rozpadl se i vztah s kytaristou Adamem. Nadaná dívka je hvězdou konzervatoře, z Adama je rocková star. Během turné se náhodně setkají. Dá se však vrátit ztracený čas? Dají se odpustit chyby?


Rebecca Donovanová
SOTVA DÝCHÁM

Emma se konečně dostala z pekla, které zažívala s tetou. Co všechno ale ještě bude muset vytrpět, než bude opravdu šťastná? A bude někdy spát bez nočních můr?Co doporučit? Zaujala mě Vojenská felčarka, Povídej, co vidíš a Pusinka. Bellagrand a Šepot vzdálených chvil - knihy jsem si koupila - na obě se těším. Věřím, že budou stejně dobré, jako ty, které jsem od autorek už četla.
Moc mě mrzí, že detektivky a thrillery, jsou v katalogu opět omezé, ale Pravda a jiné lži, vypadá zajímavě.