Láska

Láska je podivná, chceme-li ji popsat. Je snadné ji cítit, ale je tak prchavá, chceme-li o ní mluvit. Je jako kousek mýdla ve vaně - člověk ho má v ruce, dokud ho nedrží příliš pevně.
Někteří lidé stráví své životy hledáním lásky mimo ně. Myslí si, že ji musí pevně uchopit, aby ji měli. Ale láska jim vyklouzne jako mokrý kousek mýdla.
Držet lásku není nesprávné, ale je třeba naučit se držet ji lehce, mazlivě. Nechat ji letět, když chce. Když může být svobodná, je láska tím, co dělá život plným, plným radosti a objevů. Je tekutinou a energií, která podněcuje mou hudbu, můj tanec, vše. Pokud je láska v mém srdci, pak je všude.
( z knihy Tenec jako sen )
Když láska bolí, je třeba ji léčit. Ne od ní utíkat.
( z knihy Příliš osobní známost )

Září 2015

Pestrá podzimní nabídka

26. září 2015 v 8:30 | Nikinka
Moji milí čtenáři,

opět jsem listovala novým katalogem plným krásných knížek. Počtem je to asi stejné jako posledně, ale většina knih je tentokrát zajímavá - po dlouhé době - což mě moc potěšilo.
Na podzim, když není zrovna moc hezky, není nic lepšího než relaxovat s pěknou knížkou, proto pro vás opět přináším pár zajímavých titulů.


Milovníky románů možná potěším, protože těch společenských a o lásce je tady spousta. První - spíše psychothriller - Edice světový bestseller - Bludná sdělení, dále Smrt má oči mojí dcery, Nízký tlak - opět bych knihu řadila mezi thrillery z již jmenované edice, dále Pravda o tobě, Čas odejít, Tři měsíce Florencie a Topím se v tobě.

NENÍ O NIC MÍŇ MRTVÝ


Sophie Hannah
BLUDNÁ SDĚLENÍ

Nicki Clementsová trčí v zácpě, když vtom spatří obličej, o kterém doufala, že už ho nikdy neuvidí. Je to rozhodně on, stejný policista, a zastavuje všechny vozy na Elmhirst Road. Nicki v panice otočí auto do protisměru a ujede. Nebo si to alespoň myslí...
Následující den je předvedena k výslechu v souvislosti s vraždou kontroverzního novináře Damona Blundyho. Nicki se s ním nikdy nesetkla a nedokáže odpovědět na žádnou z otázek, které jí detektivové kladou. Netuší, proč vrah použil nůž tak neobvyklým způsobem, ani neví, co znamená nápis "Není o nic míň mrtvý" v pracovně zavražděného. Taky však nedokáže vysvětlit, proč byla tak blízko místa činu. A především proč se snažila Elmhirst Road vyhnout. Kdyby totiž odhalila tajemství, které v sobě nosí, mohlo by jí to zničit život... Vynikající psychothriller z volné řady příběhů s dvojicí detektivů Simonem Waterhousem a Charlie Zailerovou, která autorku proslavila po celém světě.


Vzpomeň si,

kdo tě chtěl

zabít


Jessica Treadwayová
SMRT MÁ OČI MOJÍ DCERY

Hanna se snaží zapomenout na brutální útok, při němž zemřel její muž a ona sama málem přišla o život, který na ní dodnes zanechal fyzické a psychické následky. Situace je tím horší, že útočníkem byl tehdejší přítel její dcery, jež ho navíc hájila před soudem. Tři roky spolu nemluvily, teď se však náhle Dawn ozvala, že by matku přijela navštívit. A to zrovna v době, kdy se případ znovu otevírá - a s ním ovšem i všechny rány, vzpomínky na hrůzostrašnou noc, ale především také otázka, kdo Hannina dcera, odmalička matkou protěžovaná ve skutečnosti je...

DOKUD TĚ NEODHALÍM


Sandra Brown
NÍZKÝ TLAK

Bellamy bylo pouhých dvanáct let, když její starší sestra přišla násilně o život. Když po osmnácti letech napsala podle skutečných okolností Susaniny vraždy knihu, novináři odhalili její totožnost a Bellamy se stala terčem neznámého útočníka. Ve snaze toho útočníka identifikovat se mladá žena musí postavit duchům minulosti a vypořádat se nejen se složitým pletivem rodinných vztahů. Přesto se nehodlá zastavit, dokud se jí nepodaří Susanina vraha odhlit.

Kolik pravdy unese

jedno manželství?


Susan Lewis
PRAVDA O TOBĚ

Příběh o poznání vlastních kořenů a o tom, jak dlouhá může být cesta k odpuštění. Život Lainey Hollingsworthové vypadá idylicky - má krásný dům, úspěšného muže a dvě zdravé děti, šestnáctiletou dceru a dvanáctiletého syna. Ve skutečnosti se ale zoufale snaží udržet rodinu pohromadě.
Podporuje manžela v jeho kariéře spisovatele, trpělivě naslouchá vzdorující dospívající dceři i nevlastnímu synovi, který ji obviňuje, že mu zničila život. Navíc pečuje o nemocného nevlastního otce. Nejvíc ji ale tíží její minulost - nevyřešené otázky ohledně jejího biologického otce, o němž jí matka, která před rokem zemřela, nikdy nic neřekla. Lainey se vydá do matčiny rodné Itálie a pokouší se najít odpovědi na spoustu otázek. Proč matka opustila Itálii? Má tu ještě nějaké příbuzné? Jak to, že se jí nikdy nikdo neozval? A kdo je jejím skutečným otcem a proč ho dosud nepoznala? Když pak zničeho nic dostane zprávu: Zeptejte se svého manžela na Julii..., jsou otázky minulosti naléhavější než kdy dřív a budoucnost nejistá. Lainey musí čelit těžkým rozhodnutím.


Opustila jsi mě,

mami?


Jodi Picoultová
ČAS ODEJÍT

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji matku Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak? Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne Alice prostě zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jen tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cekoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá...


Mary Carterová
TŘI MĚSÍCE FLORENCIE

Lena zůstává sama s dětmi a psem, když její manžel, profesor výtvarných umění, odjíždí přednášet do Florencie. Když se má muž po dvou semestrech vrátit, ukáže se, že má v Itálii vztah se studentkou. Rozzuřená Lena na nic nečeká, sbalí sebe i rodinu a okamžitě odletí do Itálie. Ve florentském bytě vymění zámky a svému muži oznámí, ať se s dětmi a psem vrátí do Ameriky a zkusí si o ně starat... A Lena? Ta se přece chtěla do Florencie celý život podívat, a teď tu má dokonce byt!


Jak dlouho dokážeme

nést vlastní tajemství?

A jakou sílu má odpuštění?


Jesinda Wilderová
Falling 1
TOPÍM SE V TOBĚ

Nell Hawthorneová a Kyle Calloway spolu vyrůstali, všichni předpokládali, že se jednou dají dohromady. A opravdu, přišla první láska se vším všudy - ale netrvala dlouho. Nell jako by ztratila vše, co měla a v co věřila, když Kyle tragicky zahynul. Kyleova smrt změnila i jeho staršího bratra Coltona. Po roce se s Nell potkává v New Yorku. Colton se jí snaží přiblížit. Nedaří se mu to, ale nemůže si pomoct - nedokáže Nell pustit z hlavy. Cestu k sobě nenacházejí snadno, oba tíží vlastní tajemství. Ale také pocity viny...Z nakladatelství YOLI pro mladé čtenáře - tentokrát jen dvě, a to Polibek a poslední díl série Škola noci: Vykoupená.


LITERÁRNÍ FENOMÉN

1 MILIARKA PŘEČTENÍ ONLINE

5 MILIONŮ KOMENTÁŘŮ

11 MILIONŮ LAJKŮ


Anna Todd
After 1 -
POLIBEK

Tessa má vše - chápající rodiče a taky partnera snů, laskavého, milého, kterého jí kamarádky závidí. Její pohodový život změní jediné setkání. Hardin je drzý chlapík, s nafoukaným britským akcentem, nezapomenutelným rozcuchem, tetováním a piercingem ve rtu. Tessa si nemůže pomoct - Hardin je zkrátka jiný... A to po všech stránkách - dovede být i pěkně krutý. Neměla by ho spíš nenávidět? Jak to, že se od něj nemůže odpoutat? Nedokáže to. Intenzivní vášnivou blízkost střídají Hardinova zmizení a hrubost. Může takhle vůbec vypadat Láska? Ale lze odolat jeho polibku? Pokračování vyjde v lednu 2016.


P. C. Castová, Kristin Castová
Škola noci 12
VYKOUPENÁ

Poslední díl série. Neferet se jako nesmrtelná bohyně Temnoty chce ujmout vlády nad Tulsou a celou pozemskou říší. Boj proti ní se zdá marný. Nadějí je jen Zoey a její vidoucí kámen, se kterám získává moc nad starou magií. Jenže to by Zoey musela přijít na to, jak s kamenem zacházet - když ho naposledy použila, ublížila svým přátelům a několik nevinných lidí to stálo život. Čas se ale krátí, a dokonce ani sami nesmrtelní nedokážou Neferet vzdorovat Zachrání Zoey svět?Pro ty, kteří dávají přednost napětí - Chybíš mi, poslední díl série Vraní dívka: Pýthiiny rady a Deník mého stínu.


Chtěla jen kliknout na seznamku...


Harlan Coben
CHYBÍŠ MI

Na začátku to vypadalo jen jako obyčejná profilová stránka tak jako spousta jiných na internetové seznamce. Kat Donovanová, osaměla policistka newyorského sboru, dostala předplatné na tenhle web od své kamarádky Stacy. Ale pak si Kat lépe prohlédne fotografii muže, který ji zaujal, a najednou jako by svět kolem ní i v ní vybuchl. Ze snímku na ni hledí její bývalý snoubenec, Jeff, který jí zlomil srdce a kterého osmnáct let neviděla. A to ještě netuší, co všechno se kliknutím na jeho stránku otevře... Kat Nejprve doufá, že se možná její život od téhle chvíle začne ubírat lepším směrem. Pak ji však osloví mladičký Brandon, který tvrdí, že jeho matka zmizela a že v tom má prsty Jeff. A z minulosti se začnou vynořovat nejen Jeffova tajemství, ale i znepokojivé otázky týkající se všech lidí, které kdy Kat milovala...

Nový psychothiller

autora světového

bestselleru Šest let


Horší je už jen

skutečnost...


Erik Axl Sund
Vraní dívka 3
PÝTHIINY RADY

Závěrečný díl temného psychothilleru Vraní dívka. Victoria podrobí samu sebe terapii a snaží se scelit svoje rozštěpené nitro. Zbývá už jen sedmá, nejsilnější z jejích podosobností. Záhadná Madelenie i nadále s úspěchem uniká kriminální komisařce Jeanette Kihlbergové. Ta za pomoci Sofie podniká hon na muže, který nenávratně zničil život nejen Victorii, ale i její dceři. Stopa vede k tajnému spolku pedofilů Sihtunum, k obskurní náboženské sektě a do ukrajinského Babího Jaru, na jedno z nejpříšernějších popravišť nacistů. A mstitelka opět bere právo do vlastních rukou...


Před stínem neutečeš...


Clarie Kendalová
DENÍK MÉHO STÍNU

"Jsi to ty. Samozřejmě že jsi to ty. Někdo mě dohání, a když se otočím, vidím tebe. Věděla jsem, že to budeš ty..." Ten muž na Clarissu čeká v parku, na železniční zastávce, před jejím bytem. Bombarduje ji telefonáty a esemeskami. Posílá jí dárky. S jeho sílící posedlostí roste i strach mladé ženy, protože pomoci policie se dovolává marně. Zbývá jí jen sbírat důkazy a doufat, že se jí podaří muže usvědčit dřív, než se stane něco hrozného...
Mrazivý thriller o posedlosti a debut, který vychází ve více než 25 zemích po celém světě.Co mě zaujalo? Určitě Bludná sdělení - na knihu jsem velmi zvědavá. Zajímavý by mohl také být titul Smrt má oči mojí dcery. O knize Nízký tlak, jsem psala článek. Knížku bych si moc ráda přečtla. Pravda o tobě, může být také zajímavé čtení. Od Jodi Picoultové, jsem si už pár knížek přečetla, takže Čas odejít si určitě koupím. Věřím, že také kniha Tři měsíce Florencie, bude pěkná.
Polibek - kniha zprvu nepůsobila špatně, ale odradil mě tytulek na začátku katalogu, takže jsi nejsem tak zcela jistá, že zrovna tohle je vhodná kniha pro náctileté. Každopádně tato série, bude mít celkem čtyři díly. Sama jsem v šestnácti četla sérii Škola noci, kterou bohužel nemám s posledními novelami a knihami dokoupenou - dala jsem přednost jiným knihám, ale možná to napravím, protože mě zajímá, jak to celé skončí.
Těším se na knihu Chybíš mi, protože titul Šest let, se mi moc líbil - zajímavá, napínavá... Prostě skvělá kniha. Rovněž se těším na poslední díl série Vraní dívka, i Deník mého stínu vypadá zajímavě.

Imagine Dragons "Demons" - Michael Jackson 2014 Style Cover

22. září 2015 v 16:42 | Nikinka
Ta píseň je moc krásná, ale nejvíc se mi líbí v originále. Jaký je váš názor?

Jo Nesbø

18. září 2015 v 8:30

Velvyslanec

NORSKÉ KRIMI


První román Netopýr napsal v sedmatřiceti. Od té doby se nekonvenční kriminalista Hole, Jehož Nesbø stvořil, stal hlavní postavou dalších devíti detektivek. Jeho knihy vyšly v 35 jazycích, ve 140 zemích celého světa.Už první detektivka norského spisovatele měla okamžitý úspěch a získala několik literárních cen. Dnes se jeho romány stávají hitem ještě dřív, než se objeví na knihkupeckých pultech přitom stačilo málo a Jo Nesbø se nestal slavným spisovatelem, ale úspěšným sportovcem. Jenže přetržené vazy v koleni ukončily nadějnou kariéru prvoligového hráče fotbalu, takže se rozhodl, že vystuduje ekonomii. Poté pracoval jako finanční analytik a po večerech zpíval a hrál v pop-rockové kapele Di Derre. Založil ji se svým bratrem Knutem a v Norsku si získala ohromnou popularitu. Dnes už si spolu zahrají sice jenom občas, protože Nesbø je zcela ponořený do psaní a navíc často cestuje po světě, kde uvádí své knihy, ale vzpomíná na tuto etapu svého života moc rád. Když před třemi lety Nesbø poprvé navštívil Prahu, řekl, že v mládí na něho silně zapůsobil Kunderův Žert. Možná i proto stověžatá matička sehrála jistou roli v jeho románu Pentagram, i když v té době ji ještě nezanal. "Udělal jsem si sice předem rešerše z Lonely Planet a různých internetový stránek, ale nejdůležitější vždycky je atmosféra města, kterou z průvodců nevyčtete. Tu mi ale celkem věrně popsala moje matka, která byla v Praze několikrát," vysvětluje spisovatel.

Fanda českého hokeje

"Ale abyste si nemysleli, že k vaši zemi nemám vztah. Fandím českým hokejistům a jako kluk jsem s otcem a bratrem nadšeně sledoval, jak jste v roce 1969 na šampionátu slavně porazili Rusy." Druhá návštěva se odehrála letos na jaře, kdy Nesbø podepisoval v pražském knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí svou novou knihu Policie. Fronta jeho příznivců, kteří se s ním chtěli setkat, se táhla až k Národnímu muzeu. Není divu, vždyť i naši milovníci detektivek netrpělivě čekají na každý další případ Harryho Holea, který je vyprávěn tak strhujícím stylem, že čtenářům nedovolí, aby knihu odložili, dokud ji nezhltnou až do konce.

Vlna ze severu

Severská škola, která dnes vládne kriminálnímu žánru, se nezrodila jen tak z ničeho. Temné příběhy plné násilí a hádanek tam mají dlouholetou tradici a obrovský úspěch triologie Stiega Larssena Milénum pak nepochybně otevřel severským detektivkám dveře dokořán. Jenže Nesbø měl se svými kriminálními případy, nerozlučně spjatými s norskou metropolí Oslo, úspěch podstatně dřív, než na literární kriminální scéně zazářil Larssen. Na otázku, proč lidi jeho knihy tak rádi čtou, odpovídá: "Násilí provokuje naši zvědavost. Jsme k bolesti a násilí přitahování a taky k sadizmu a všem věcem, kterým se snažíme vyhnout, protože nechceme, aby pronikly do našich životů. Přesto nás neodolatelně lákají."

Drsňák v norském balení

Kriminalista Harry Hole je fascinující antihrdina, který bojuje s alkoholem i se světem kolem sebe. Táhne ho to na temnou stranu a leckdy balancuje na hraně mezi službou spravedlnosti a zločinem. "Není jednoduché s tímhle chlápkem být, ale časem si vás podmaní," říká ten, který mu vdechl život. Ostatně Nesbø se ve svých strhujících knihách nesnaží popsat policii jako systém, ale zajímají ho individuální morální dilemata jejích příslušníků. Detaily sice konzultuje s policisty z oddělení vražd v Oslu, s nimiž se už dlouho zná, ale příběhy, jež vypráví, nemají dokumentární povahu. Říká, že v mládí četl romány Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera z americké drsné školy, ale mnohem víc si oblíbil díla Jima Thompsona. A jak se postava vyšetřovatele Harryho Holea vlastně zrodila? "Vymyslel jsem si ho během letu z Osla do Sydney v roce 1997. Měl jsem nápad na kriminální příběh a potřeboval jsem chlapa bez iluzí, vyšetřovatele, který nemá co ztratit. Křestní jméno náleží jednomu místnímu fotbalistovi a příjmení jsem si vypůjčil od policisty, který bydlel tam, co moje babička, u níž jsme trávili prázdniny. Ta nás vždycky strašila, že pokud nebudeme večer do osmi hodin v posteli, tak si pro nás přijde Hole."

Miluje zpožděné lety

Policie není poslední román s Harrym Holem, o němž v CNN prohlásili: "Jestli je na světě spravedlnost, bude jednou Harry Hole stejně slavný jako Harry Potter." Jeho autor tvrdí, že si jen potřebuje dát přestávku a dát přednost i jiným postavám. "Hole mě občas unavuje a nemůžu pořád psát jenom o něm. Je to však figura, kterou mám rád a znám ji, i když je fiktivní. Ale až série s Holem skončí, bude opravdu konec a žádné zmrtvýchvstání se konat nebude," dodává Nesbø. Šlachovitý sympaťák s prošedivělým strništěm a jasně modrýma očima je chytrý, zvídavý, vtipný a nepotřebuje ke psaní klid domácí pracovny. Raději se uchýlí do kavárny a lidé okolo ho kupodivu nerozptylují, naopak se mezi nimi lépe soustředí. Notebook nosí stále s sebou a stačí, když má volnou chvíli - třeba na letišti, hned jej otevře a píše. "Myslím, že jsem jediný člověk na světě, který zajásá, když má letadlo tři hodiny zpoždění, protože stihnu napsat víc stránek," směje se král norských detektivek. "Jsem jen vypravěč a pořád nemůžu uvěřit, že mi někdo platí za to, že si vymýšlím příběhy. Dělal bych to i zadarmo!"

Zdroj: Svět ženy

Střípky ze života

Narodil se 29. března 1960 v norském Oslu. Je ženatý, má dceru Selmu (15)

Pro dceru začal psát příběhy o Doktorovi Proktorovi. Existují tři díly s touto postavou a Nesbø píše čtvrtý.

Po světě se prodalo 25 milionů výtisků jeho knih. Jo ale žije jednoduchý život a peníze jsou pro něj jen prostředkem. Nevlastní auto, po Oslu jezdí na kole a peníze chce odkázat charitě, aby dceři nekazily charakter.

Román Lovci hlav, v němž Hole nefiguruje, byl zfilmován v roce 2011 ve švédsko-norsko-německé koprodukci.

Už dlouho je ve stadiu zrodu jednání o filmové adaptaci románu Sněhulák, již by měl natočit slavný Martin Scorsese.


VE SPOLEČNOSTI ZLOČINU


NETOPÝR První ze série případů Harryho Holea se odehrává v astralském Sydney.
SNĚHULÁK Tentokrát slavný kriminalista řeší případ sériového vraha žen, jež zmizí beze stopy.
KREV NA SNĚHU V novém příběhu, který vychází ve dvou dílech, Harry Hole nefiguruje.
POLICIE Desátý a zatím poslední díl krimi série se točí okolo brutálních vražd policistů.

Náštěnost 217 - 220

15. září 2015 v 15:47 | Nikinka |  Návštěvnost blogu
Vím, že to v poslední době není nejlepší, ale snažím se jak nejlíp umím. Děkuji tedy za vaši návštěvnost, jsem moc ráda, že mám stále pro koho psát. Děkuji.


Pondělí: 5
Úterý: 5
Středa: 5
Čtvrtek: 7
Pátek: 12
Sobota: 4
Neděle: 3
Celkem: 41

Pondělí: 10
Úterý: 6
Středa: 3
Čtvrtek: 4
Pátek: 2
Sobota: 7
Neděle: 4
Celkem: 36


Pondělí: 5
Úterý: 7
Středa: 7
Čtvrtek: 5
Pátek: 1
Sobota: 5
Neděle: 6
Celkem: 36


Pondělí: 0
Úterý: 6
Středa: 6
Čtvrtek: 7
Pátek: 10
Sobota: 6
Neděle: 6
Celkem: 41

FOALS - Mountain At My Gates

10. září 2015 v 18:35
Omlouvám se za svou neaktivitu - měla jsem menší technický problém, ale už je to v pořádku. Budu se snažit, aby tady další článek byl co nejdříve.Kate Mortonová - Tajemství letního odpoledne

6. září 2015 v 8:30 | Nikinka |  Z mé knihovny
Parný letní den v Suffolku 1961. Zatímco se zbytek rodiny chystá na piknik, šestnáctiletá Laurel sní v koruně stromu o chlapci jménem Billy, o Londýně a zářivé budoucnosti. To odpoledne se však stane svědkyní zločinu, který navždy změní její život. Do zahrady totiž vejde neznámy muž, jehož její matka zabije.
O čtyřicet let později je Laurel jednou z nejoblíbenějších hereček v Anglii, ale minulost a vzpomínky na to, co onoho osudového dne viděla, jí stále nedávají spát. Když se její milovaná maminka ocitá na smrtelné posteli, Laurel se vrací na rodinnou farmu a snaží se vypátrat, co se to tenkrát vlastně stalo. Pomalu začíná skládat střípky z příběhů její matky Dorothy, Vivien, Jimmyho a Henryho Jenkinse - osob ze zcela odlišných světů, které za války v Londýně dohromady svedla tak trochu náhoda a jejichž životy se krutě a osudově propletly.

Tajemství letního odpoledne je strhující příběh o záhadých a tajemstvích, o vraždě, dávné krádeži a věrné lásce, odehrávající se střídavě v několika časových rovinách.Australanka Kate Mortonová vystudovala anglickou literaturu a divadelní vědu na ineverzitě v Queenslandu a v současné době pokračuje v doktorském studiu, v němž se zabývá tragédií ve viktoriánské literatuře.
Knihy Kate Mortonové jsou vydávány v 38 zemích po celém světě. Už její prvotina Dům u jezera (2007, česky Ikar 2009) se stala literární senzací, když se v Británii vyšplhala na 1. místo prestižního žebříčku bestsellerů Sunday Times, pohyboval se na čelních místech New York Times Bestseller Listu a byl nominován na neoblíbenější knihu British Book Award za rok 2008. S obdobným úspěchem se vedlo i dalším dvěma knihám, přičemž především Zapomenutá zahrada z roku 2008 (česky Ikar 2011) sbírala vedle nadšených čtenářských ohlasů a pochvalných recenzí i různá ocenění a jen potvrdila, že Kate Mortoná je jednou z nejzářivějších a nejúspěšnějších australských spisovatelek současnosti."Nazdar, Dorothy," oslovil matku muž. "Dlouho jsme se neviděli." Věděl, jak se jmenuje. Znal ji.
Mluvil dál, příliš tiše, aby ho Laurel mohla slyšet, a matka jen lehce přikyvovala. Poslouchala, co jí říká, naklonila hlavu na stranu a pozvedla tvář ke slunci. Na vteřinu zavřela oči.
Všechno, co následovalo, se odehrálo rychle.
Průzračně stříbrný záblesk si bude Laurel pamatovat po zbytek života. Prchavou krásu okamžiku, kdy se sluneční světlo zachytilo na kovové čepeli.
Nůž, narozeninový nůž se zabořil hluboko do mužovy hrudi. Čas se zpomalil. A pak rozpěhl jako o závod. Muž vykřikl, obličej se mu zkřivil překvapením, bolestí a hrůzou. Laurel sledovala, jak se mu ruce zvedejí ke kostěné rukojeti, k místu, kde mu košili potřísnila krev, jak padá na zem a jak teplý vítr kutálí jeho klobouk ve vířivém prachu.
Chlapeček na štěrku usedavě naříkal, obličejíček rudý a lesklý, srdíčko zlomené nečekanou krutostí světa, pes divoce štěkal, ale pro Laurel zvuky zeslábly. Slyšela je skrz rozplizlý cval své krve a šustot přerývaného dechu.
Nůž byl opět celý, koneček stužky se doplazil mezi kameny v obrubě záhonu. To byla poslední věc, kterou Laurel viděla, než se jí před očima rozblikaly droboučké hvězdičky a než všechno zčernalo.


Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst. Později jsem to začala přičítat spíše tomu, že jsem se nemohla dostatečně soustředit - knihu jsem si totiž většinou brala na zahradu, což znamená, že jsem četla jen krátce, protože za mnou vždyky chodila babička, takže jsem to čtení vzdala, protože bych z toho nic neměla... Jenže když tak jednu kapitolu čtete po částech, trošku se vám to začne motat a je to moc zdlouhavé... Za poslední necelý týden - to už to bylo lepší, jsem knihu nerušeně dočetla. Moc se mi líbila. Měla stejně jako u předchozí knihy Vypravěčka, nečekaný konec.

Pauza

1. září 2015 v 8:30 | Nikinka
Jestli má tento blog ještě nějaké stálé a věrné čtenáře, kteří se sem rádi vracejí, pak se nemusíte bát - nemám na mysli pauzu s blogem. To ne. Protože kdyby ano, s největší pravděpodobností bych se sem už nevrátila. Ne po tom všem, čím jsem tady prošla - je to pro mě velmi nepříjemná zkušenost, na kterou nejspíš nikdy nezapomenu.

Psát budu dál. Ta pauza se týká knih. Číst budu samozřejmě taky - bez toho bych být nemohla, ale dám od toho pokoj vám, ač pochybuji, že tyto články někdo čte, už se nechci neustále opakovat a slibovat vám další knihy, když vím, že v poslední době nestíhám přečíst tolik, kolik slíbím.
Konečně jsem dočetla Tajemství letního odpoledne - ještě doplním anotaci a titul zveřejním. Pak tyto články na nějakou dobu zmizí. V knihovně mám totiž dvě nové knihy, které si chci přečíst přednostně - Ameriku od Franze Kafky - Kafku miluji, takže mi Amerika nesměla chybět! Sestra mi dovezla Mysterium tremendum od Sebastiana Rainera - právě čtu.
Poté se vrátím k tomu, co jsem slíbila, ale tyto knihy postupně zveřejním až je přečtu všechny. Dřív ne.
Věřím, že to tady bez nich nějak zvládneme, ač je pravda, že jsou teď moje jediná jistota - jistota, že zde najdete vždy pravidelný článek.